Uslovna saglasnost, koju su četiri kantonalna premijera iz Stranke demokratske akcije (SDA) dostavila Radnoj grupi praktično je oborila usvajanje Reformske agende, a time i prvu tranšu od 70 miliona eura, koliko bi dobila Bosna i Hercegovina iz Plana rasta Evropske unije.
Naravno, SDA je krivca potražila u onima koji su trenutno na čelu države, zanemarujući činjenicu da su upravo njihovi premijeri svojim uslovljavanjem stopirali usvajanje nacrta Reformske agende, koji bi potom bio upućen Evropskoj komisiji.
NIšta neočekivano
Za NiP-ovog delegata u Domu naroda Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine Nezima Alagića iznenađenje bi bilo da iz SDA stižu drugačiji potezi i retorika, posebno jer već za nekoliko mjeseci stižu i lokalni izbori u našoj državi...
"Mi smo navikli na takve stvari od strane SDA. To nije ništa novo, ništa neočekivano.
To je, nažalost, postala matrica njihovog djelovanja - da kontinuirano iskrivljuju istinu i traže krivca u drugima u onome za što su oni krivi.
Oni su tome udarili temelje nekad ranije i sad im nije ispalo kako treba biti. Mislim da je loša poruka i, generalno, štetna situacija za državu i što nije usvojen taj program.
Ne znam šta bi se više moglo izvan toga dodati, ukoliko govorimo o nekim ekonomskim koracima i o finansijskom benefitu koje bi imala Bosna i Hercegovina", kaže Alagić.
Smatra da se sve što dolazi iz SDA "kuhinje" uglavnom koristi u predizborne svrhe.
"Sve što oni koriste kao neku protuargumentaciju po mom sudu i mišljenju, upotrebljavaju u predizborne svrhe, odnosno uoči predstojećih lokalnih izbora koji su vrlo važni za budućnost BiH jer će dati uvid za 2026. godinu i Opće izbore, gdje će se politička slika u BiH prelomiti u potpunosti", zaključio je Alagić.
Kvalitet života
I zastupnik SDP-a u Predstavničkom domu Federalnog parlamenta Belmin Zukan stava je da je "ponovo demaskiran ključni opozicioni moto SDA".
"Što gore za građane BiH, to bolje za SDA", kaže Zukan i dodaje:
"Nadam se da ova šansa nije bespovratno izgubljena, jer ako jeste, građani BiH su izgubili 70 miliona eura kojim bismo značajno unaprijedili kvalitet života kroz usaglašene reforme i projekte".
Dodaje da su očekivali po ovom pitanju opstrukcije SNSD-a.
"Međutim, dobili smo ih od kvazipatriotske opozicije iz četiri kantona gdje su vlast. Njihovo objašnjenje je da se ne spominje Bosna i Hercegovina u Reformskoj agendi, iako se Bosna i Hercegovina spominje 1.213 puta", tvrdi Zukan.
Preporuke, a ne uslovljavanje
Za komentar neusvajanja Reformske agende pitali smo i jednog od deset kantonalnih premijera, koji su također bili u Radnom timu na čijem je čelu predsjedavajuća Vijeća ministara BiH Borjana Krišto.
Edin Ćulov je premijer Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, jednog od šest koji je dao saglasnost.
"Dali smo saglasnost, naravno, kao i Kanton Sarajevo i drugi kantoni", kaže Ćulov, napominjući da su iz BPK Goražde otišle i određene preporuke, ali bez ikakvog uslovljavanja.
"Nije bilo uslovljavanja, ne možemo mi kao najmanji kanton uslovljavati nešto tako", dodaje premijer BPK Goražde.
Objašnjava da se primjedbe odnose na to da je "u pregovorima više vremena izdvojeno za razgovore sa predstavnicima iz Republike Srpske, a najmanje kantonalnim institucijama".
Imao je i zanimljiv odgovor na pitanje kako komentira poteze četiri SDA kantonalna premijera koji su praktično stopirali usvajanje Reformske agende?
"I da su svi naši kantoni dali bezuslovnu saglasnost ne bi sve prošlo kako treba. Mislim da ne bi prošlo zbog RS", rekao je Ćulov.