Premijer Kantona Sarajevo Nihad Uk kategoričan je u izjavi za Raport da iza odluke četiri kantonalna premijera iz redova Stranke demokratske akcije (SDA) da ne podrže usvajanje Nacrta Reformske agende, stoje čisto politički motivi, koji nemaju nikakve veze s njihovom navodnom brigom za interese države ili građana njihovog kantona.
"To je politizacija jedne čisto tehničke odluke koja je imala za cilj, i uspjela je, u blokiranju naših integracija i daljeg razvoja na evropskom putu.
Paušalne ocjene
Sve što su kolege premijeri i drugi politički subjekti iz ovih kantona koji nisu podržali Plan rasta naveli kao "argumente" jesu paušalne ocjene.
To najbolje pokazuje činjenica da su rekli da se ne spominje država nigdje, a onda pročitate da se država spominje više od 1.200 puta.
Dakle, to su izgovori djece kada dobiju lošu ocjenu...", kaže Uk.
Naglašava da "BiH nema vremena za političke igre kakve igraju SDA i njeni premijeri iz četiri kantona" (Tuzlanski, Zeničko-dobojski, Srednjobosanski i Unsko-sanski, op.a.).
"Ništa nije sporno ovom agendom. Ovo je tek prvi paket od 70 miliona eura, a tek kasnije bi se sredstva spuštala s nivoa BiH na entitete i same kantone.
To je mali dio kolača kakav bi sljedovao Bosni i Hercegovini kad bi ozbiljno shvatili evropske integracije i evropski put.
To je ogroman finansijski kolač, ali mi smo se već na prvoj "udici" uhvatili i počeli međusobno svađati.
Gubimo vrijeme
Gubimo vrijeme, gubit ćemo i prilike. Padamo na minornim stvarima na ovaj način", mišljenja je Uk.
Smatra da je na djelu opstrukcija procesa koji je započet intenzivno u proteklih godinu na evropskom putu BiH.
"Nažalost, ne znam koliko će stranci, koliko će naši međunarodni prijatelji imati strpljenja s nama.
Samo me strah da se ne desi stagnacija interesa međunarodne zajednice kakva je bila i poslije Aprilskog paketa, kada smo i tu priliku propustili", ističe Uk.
Kaže da se kao premijer Kantona Sarajevo nije osjetio zanemarenim u pregovorima, niti da je svjesno bilo ko potiskivan u drugi plan te smatra da i takve eventualne primjedbe nemaju mjesta.
"Neko možda subjektivno osjeća da nije dobio dovoljno pažnje u čitavom procesu.
Činjenica jeste da se radi o mehanizmu koordinacije, gdje je svaki glas važan podjednako, ali treba imati razumijevanja, ipak su entiteti ti koju imaju veću ulogu u samim evropskim integracijama", napominje Uk.
A šta se dešava s nastavkom aktivnosti u vezi usvajanje Reformske agende - kakvi su naredni koraci, kada će se ponovo raspravljati o njenom usvajanju?
"Morat će se koordinaciono tijelo ponovo sastati, pa da vidimo kroz Kolegij šta se može uraditi, mogu li se neke stvari ispraviti.
Međutim, uzaludno je pričati o jednom dokumentu koji je izblokiran čisto iz političkih razloga.
Vidite da su ovo blokirali samo premijeri iz SDA, zašto nisu drugi? Ponavljam, to je čisto politička stvar koja se može kompromisom "ispeglati".
Međutim, to više nije nadležnost nas koji sjedimo u koordinacionom tijelu, već dio šire politike koja odlučuje hoće li SDA podržati evropski put BiH ili neće", rekao je Uk.
Prva tranša je propala
S obzirom na to da se u javnosti i dalje nagađa na temu da li je famozna prva tranša u iznosu od 70 miliona eura jučerašnjim neusvajanjem Reformske agende i definitivno izgubljena, pitali smo Uka da nam razjasni dilemu.
"Jedan od uslova je bio ovaj Plan rata, tako da jeste", potvdio je Uk da je prva tranša praktično izgubljena.
Za ostale eventualne tranše iz Plana rasta, njihovoj visini, dinamici isplate... Uk kaže da je u ovo trenutku izlišno pričati, "kad smo zapeli već na prvoj prepreci".