Nihad Omerović priznaje da ga je malo koja politička odluka u posljednjih nekoliko godina i razočarala i revoltirala, kao prekjučerašnji potez četvorice kantonalnih premijera iz redova Stranke demokratske akcije (SDA) da svojom uvjetnom saglasnošću praktično obore usvajanje Reformske agende.
Njihova je uvjetna saglasnost, umjesto jasnog izjašnjavanja "za" ili "protiv" prijedloga, koštala BiH 70 miliona eura, koliko je iznosila prva tranša iz Plana rasta Evropske unije.
I ne samo to. Poslala je Evropi jasnu poruku da su "dežurni" protivnici evropskih integracija BiH dobili i (neočekivanu?) nesebičnu pomoć onih snaga koje se vole nazivati probosanskim...
Svaki građani da se oglasi
"Potrebno je da svaki građanin ove države razmisli pa javno kaže svoje mišljenje, bez obzira na to da li se bavi politikom ili ne, jer ovaj prekjučerašnji događaj ima veliki implikacije na njegov život i, što je još mnogo važnije, na živote njihove djece i njihovih porodica", kaže delegat Naroda i Pravde (NiP) u Domu naroda Parlamentarne Skupštine BiH za Raport.
Prelazi potom Omerović na ono što smatra da je suština.
"Evo šta je suština, poslije godinu i po, kada se konačno prvi puta ukazala prilika za konkretan napredak na evropskom putu BiH, a nakon odlaska Stranke demokratske akcije, Demokratske fronte i Stranke za BiH iz vlasti, oni su pokazali i našoj i, što je najcrnje, evropskoj i svjetskoj javnosti da unutar Federacije, unutar stranaka koje sebe nazivaju probosanskim, propatriotskim, prodržavotvornim... režim Milorada Dodika ima iskrene partnere, kada su u pitanju blokade procesa, blokade svega onoga što doprinosi razvoju BiH i integracijskom procesu ka Evropi i euroatlantskim integracijama.
Ovo je najsvježiji i eklatantan primjer šta radi SDA, a evo, podvlačim, još je strašnije ono što su učinili DF i Stranka za BiH.
Nisu trebali to raditi obzirom da se deklariraju kao građanske stranke, kao stranke koji su opozicija svemu lošem, a pozicija svemu dobrom", smatra Omerović.
Za SDA kaže da to "više nije ona stranka koja je radila i gradila državu...".
"...nego je to talac supruge i gospodina Izetbegovića.
Stigao ferman
Naime, njima se ukazala prilika da sistemom naredbe, fermana koji je došao iz kućne kuhinje Izetbegović, naloži kantonalnim premijerima iz SDA tamo gdje ova "trojka destrukcije", kako bih je nazvao - SDA, DF, Stranka za BiH - da daju negativno mišljenje na plan reformi, Plan rasta koji je bio dostavljen na razmatranje i davanje saglasnosti svih deset kantona u Federaciji.
Pokazalo se i dokazalo da su propustili ovu historijsku priliku, jer nije u pitanju samo tih 70 miliona eura već i iskazivanje i dokazivanje odgovornosti u prihvatanju usvajanja pravih evropskih vrijednosti.
Nadam se da će građani znati procijeniti kolika je šteta njima napravljena. Nije napravljena samo šteta strankama pozicije, već je napravljena šteta svakom građaninu, bez obzira gdje živio, koje nacionalnosti, etničkoj grupi, stranci pripadao...
Ukoliko mislimo sebi imalo pozitivnog, dobrog, onim ljudima koji su trenutno unutar rukovodstva ove tri političke organizacije ne treba dati priliku da upravljaju i odlučuju niti o tri kubna metra drva, a kamoli tri miliona života i kvaliteta života građana BiH", žestoko je Omerović.
Argumente koje su iz SDA navodili za "uvjetnu saglasnost" svojih premijera nazvao je "jadnim i čemernim".
"Ono je što je predsjednik NiP-a, gospodin Elmedin Konaković, ponudio je sasvim korektno - da sa "šefom blokade" pregledaju dokument po dokument plana reformi za koje kažu da se u njima BiH briše, da se ukidaju njene nadležnosti, uvodi sistem etničkih blokada...
Neka dođe gospodin Izetbegović, nalogodavac ove blokade, koji je udario šamar čitavoj Bosni i Hercegovini, i evo ako dokažu i na jednoj stranici da postoji umanjivanje nadležnosti BiH, derogiranje BiH... onda su u pravu definitivno, a stranke Trojke i mi svi u njima trebali bi da podnesemo ostavke na svoje pozicije i nikada više ne bi trebali da činimo poziciju u vlasti.
Neće dokazati
A ukoliko ne dokažu, a neće dokazati, tim ljudima nikada više ne treba dati glas, nikada više dati povjerenje da rukovodi bilo čime", rekao je Omerović.
Želio je državni delegat u Domu naroda istaknuti još jedna primjer, kao čovjeka koji dolazi i zna stanje na području Tuzlanskog kantona.
"Imali smo najnoviji slučaj, kada govorimo o sistemu zdravstvene zaštite, da je otvorena bolnica unutar Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla za onkološke pacijente.
Ta bolnica je izgrađena isključivo donatorskim sredstvima dobrih ljudi.
U tu bolnicu nije uložena niti jedna marka od strane osnivača, Vlade Tuzlanskog kantona, a pri tome znamo odranije da je Vlada TK isključila suosnivača, Vladu Federacije, iz upravljačkih struktura, ne dozvoljavajući da se formira legitiman i legalan Upravni odbor UKC-a u koji bi ušli i predstavnici suosnivača, Vlade FBiH", kaže Omerović.
I dešava se to što se dešava, dodaje on.
Šta se dešava u praksi?
"Možemo vidjeti i unutar Zastupničkog doma Parlamenta BiH kako pojedini zastupnici SDA sa područja Tuzlanskog kantona liju suze, govoreći o potrebi jačanja sistema zdravstvene zaštite, potrebi ulaganja...
Liju suze zbog kompromitiranja procesa javnih nabavki, sa željom da se unapređenjem ovog zakona zaštite procesi javnih nabavki, kako bi i UKC Tuzla bio bolje opremljen i pružao građanima bolju zdravstvenu zaštitu...
A šta vidimo u praksi?
Ja apsolutno dobro znam da su iz Vlade TK svojim djelovanjem instalirali takav Upravni odbor, takav menadžment UKC Tuzla, koji omogućava ili daje upute za kriminalne radnje, da je ta zdravstvena institucija dovedena na rub propasti, u smislu opremljenosti, da se onkološki pacijenti nalaze u stanju apsolutne agonije, da usluge tretmana linearnim akceleratorom koji već godinama nije u funkciji, moraju tražiti u drugim kliničkim centrima u BiH ili u susjednim državama.
Eto, ispada da Vlada TK na čelu sa njenim premijerom, nije podržala plan reformi, što znači da njima ne trebaju ta sredstva i da oni stvarno ne vode brigu ni o kome nego samo o sebi", rekao je Omerović.
Vidjeli "korist" blokade
Želio je on naglasiti još nešto.
"SDA je nakon godinu i po političke borbe skontala da su NiP i ostale dvije stranke Trojke žrtvovali određene političke poene i politički status pravljenjem kompromisa na putu evropskih integracija i vidjela da se takav način vođenja dijaloga isplati.
Da se prvi put efektivno pokazuje korist, da se doznačavaju sredstva, osim finansijskih sredstava ubrzalo bi se pristupanje BiH ka Evropskoj uniji.
I vidjeli su koliko je bitno da se uradi ta blokada, da se ne bi kazalo: "Evo, stranke Trojke su nakon godinu i po uspjele, imale mučne sastanke sa Dodikovim SNSD-om i njihovim partnerima iz RS, ali se to ipak na kraju isplatilo, jer je BiH ostvarila napredak", ističe Omerović.