Pripreme za 53. izdanje

Večeras otvaranje Festivala kulture “Slovo Gorčina”: Stižu najveća imena kulturne scene BiH

Pripreme za 53. izdanje Festivala kulture ,,Slovo Gorčina“ privode se kraju.

Organizatori najavljuju spektakularno otvaranje, performans koji se razlikuje od svega što smo imali priliku da vidimo tokom prethodnih godina, a koji će će biti upriličen večeras u 21 sat na tradicionalno najvažnijoj festivalskoj lokaciji, nekropoli stećaka Radimlja u Stocu.

Ove godine festival će trajati do 28. jula. Posjetioci će imati priliku da uživaju u raznim sadržajima koje Slovo nudi, uz neka od najvećih imena kulturne scene BiH.

Organizatori također ističu da su prethodna izdanja Festivala kulture “Slovo Gorčina” pokazala da su na pravom putu ka ostvarenju Makovog sna - stvaranju autentičnog događaja koji promoviše bogato kulturno naslijeđe Bosne i Hercegovine kroz različite umjetničke forme.

Entuzijastičan odziv publike na sve događaje potvrdio je uspjeh ovog pristupa. Festival ne samo da stavlja Stolac u kulturni centar naše zemlje, već i regije.

Program ovogodišnjeg festivala jasno to potvrđuje, učešćem sudionika iz devet zemalja - Austrije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske, Makedonije, Njemačke, Poljske, Srbije i Švicarske...

Program festivala

Svečano otvaranje festivala zakazano je za večeras, 26. jula u 21 čas, no za za sve one koji ne budu u prilici lično prisustvovati festivalu, snimak otvaranja će biti prikazan na BHRT u 23.30 sati.

Na početku večeri bit će upriličena dodjela nagrade "Mak Dizdar" mladim pjesnicima.

Nakon toga slijedi intermedijalni muzički performans avangardne umjetnice Belme Bešlić-Gál, posebno osmišljen za nekropolu stećaka Radimlja.

Performans obuhvata cijelo područje i naglašava historijski kontekst, lokaciju, jezik, muziku, svjetlo, tišinu, te ambijentalne zvuke okruženja i prisustvo publike, a sve to u režiji izvanrednog tima muzičara i umjetnika svjetskog renomea iz Njemačke, Austrije, Švicarske, Poljske, Hrvatske te BiH.

Tematska osnova djela sazdana je od pjesama Maka Dizdara: "Ruke", "Radimlja", "Zapis o štitu", "Svatovska".

Scenografske intervencije, dizajn osvjetljenja i projekcije svjetlosti, digitalne projekcije virtualne i proširene stvarnosti (3D mapiranje cijele nekropole), te dizajn zvučnih projekcija osmišljeni su tako da publika osjeti duh Makove poezije u kombinaciji s veličanstvenim prizorima koje Radimlja nudi, zaokruženo specijalnim efektima i vanvremenskom umjetnošću.

Nakon performansa, festivalskoj publici predstaviće se ovogodišnji gost pjesnik, bosanskohercegovački pjesnik, prozni pisac, urednik, novinar i veliki prijatelj festivala, Marko Tomaš, a razgovor s njim vodiće dr. sc. Tomislav Brlek.

Na kraju večeri, učesnici Festivala i prisutni uživat će u koncertu u okviru kojeg će nastupiti Ubuntu trio.

Drugi dan festivala

Drugi dan festivala počinje otvaranjem izložbe slikarskog maestra Safeta Zeca, "Olovka piše srcem", uz uvodnu riječ Zejnebe Hajdarević.

Njegovi radovi predstavljeni su u najznačajnijim galerijama širom svijeta, te organizatori ističu da su ponosni što će ovaj vanvremenski umjetnik predstaviti svoja djela i poštovaocima Festivala.

Program se nastavlja u duhu umjetnosti, poklanjajući pažnju istinskom velikanu bosanskohercegovačke i evropske arhitekture, Zlatku Ugljenu, kreatoru kultnog objekta Hotela "Bregava" smještenog u srcu Stoca. Ovom prilikom biće otvorena izložba "Ka transcendentnom".

Programi "In memoriam" odaju počast autorima preminulim u protekloj godini, a koji su ostavili neizbrisiv i bezvremeni trag na književnoj sceni.

Prisjetit ćemo se nedavno preminulog pjesnika Marka Vešovića, doajena bosanskohercegovačke i crnogorske književnosti, te uglednog univerzitetskog profesora.

Tokom programa prikazat će se film “Gdje ide ovaj narod”, autora Igora Bararona, nakon čega će uslijediti razgovor o Vešoviću. Govorit će poznata bh. spisateljica Adisa Bašić i bh. novinar Boro Kontić, a razgovor će moderirati Almin Kaplan.

Program drugog festivalskog dana nastavlja se promocijom edicije "Historija Bosne i Hercegovine", Instituta za historiju UNSA, te književnim programom uz Tihomira Jančovskog, a razgovor sa njim vodit će Ahmed Burić.

Recitalom "Sidranov san", koji na Radimlji izvodi Emir Hadžihafizbegović, sjećamo se velikana bosanskohercegovačke književnosti, filmskog scenariste i akademika Abdulaha Sidrana, koji nas je ove godine nažalost napustio.

Posjetioci prošlogodišnjeg izdanja festivala imali su priliku uživati u Sidranovim riječima, a razgovor sa njim tada je na Radimlji vodio dr. Gorčin Dizdar.

Program nastavlja također na Radimlji, u duhu pisane riječi, dodjelom nagrade "Prije svitanja", te druženjem sa pjesnikinjom Biserom Alikadić, sa kojom će razgovarati Elma Porobić.

Za kraj druge večeri festivala organizatori su najavili koncert kultne makedonske rok grupe Mizar među kamenim spavačima.

Treći dan festivala

Treći i posljednji dan Festivala započinje u Makovoj hiži, promocijom zbirke prošlogodišnje dobitnice nagrade "Mak Dizdar", Luce Kozine, pod naslovom "Žena, duh i njena soba".

Razgovor sa njom vodit će Senka Marić.

Program će se dalje nastaviti u posebnoj atmosferi hiže, otvaranjem izložbe "Aveti" autorice Ire Skopljak-Viteškić, uz eksploziju boja, raznovrsnih apstraktnih, kolažnih kolorita.

Nažalost, ove godine nas je napustio još jedan veliki prijatelj "Slova", pjesnik, prozaist, publicist, pisac za djecu, urednik i priređivač djela drugih autora te znanstveni radnik u oblasti jezika Hadžem Hajdarević.

Njemu u čast u festivalskom centru Šipadu će biti upriličen program u kojem učestvuju poznati bh. pjesnik Mile Stojić i profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu Edin Pobrić, a moderator će biti prof. dr. Alija Pirić.

U nastavku prisustvujemo promociji "Praktikuma govornog jezika" Jasminke Šipke, sa kojom će razgovarati Đorđije Radulović.

Performans poezije

Zatim će se program nastaviti predstavljanjem srbijanske pjesnikinje Dragane Mladenović, s kojom će razgovarati Nenad Rizvanović.

Glumci Mostarskog teatra mladih će izvesti performans poezije austrijskog pjesnika Jovice Letića "Tu, u daljini".

Ovaj performans prisutne će povesti na emotivno putovanje kroz bliske i daleke svjetove, istražujući dubine ljudske duše i naše mjesto u univerzumu kroz moćne scenske prikaze i inspirativnu glazbu.

Ovogodišnje izdanje festivala zatvara književni program u kojem se predstavlja prozni pisac, kolumnista i aktivista Andrej Nikolaidis, regionalno poznat kao autor spretnog i britkog pera, direktnih izjava i čovjek koji decenijama pruža otpor različitim pritiscima i pokušajima cenzure.

U okviru ovogodišnjeg izdanja festivala, sa njim će razgovarati Kenan Efendić.

Svi zainteresirani pozvani su da posjete Stolac od 26. do 28. jula i uživaju u 53. godini kako ovaj festival živi, Maku Dizdaru u čast.

Programi festivala besplatni su za sve posjetioce, a za sve detaljne informacije o programima posjetite stranicu festivala www.slovogorcina.ba.