Hakerska grupa Cyber residents je 15. jula, u saradnji sa međunarodnom obavještajnom zajednicom InformNapalm, počela da objavljuje seriju dokumenata pod nazivom BaumankaLeaks, piše DefenceBlog.
Riječ je o podacima dobijenim iz hakovanih e-mailova visokih ruskih oficira, koji otkrivaju osjetljive informacije o rusko-indijskim odbrambenim ugovorima, uključujući ugovor o indijskoj kupovini ruskih raketnih sistema S-400.
Objava podataka dogodila se otprilike u isto vrijeme kad i diplomatski incident Indije i Ukrajine. Naime, Ministarstvo vanjskih poslova Indije pozvalo je ukrajinskog ambasadora na razgovor nakon što je predsjednik Volodimir Zelenski osudio sastanak indijskog premijera Narendre Modija i ruskog predsjednika Vladimira Putina, taman kad se događao ruski napad na dječiju bolnicu u Kijevu.
Kao odgovor, InformNapalm je odlučio da otkrije detalje o rusko-indijskim odbrambenim ugovorima, uključujući popis opreme prema ugovoru o nabavci S-400, koji je isprva trebao biti objavljen u skraćenom obliku. Ugovor o S-400 Trijumf, potpisan 2018. tokom Putinove posjete Indiji, najavljen je kao značajan posao za rusku odbrambenu industriju, vrijedan više od 5 milijardi dolara. Ovaj sporazum je i strateški potez za povećanje indijske zavisnosti I ovisnosti o ruskoj vojnoj tehnologiji.
Zbog rata kasni isporuka
Međutim, dogovor je postao ‘problematičan‘ nakon učestalih odgađanja isporuke komponenti sistema zbog ‘vlastitih potreba‘ Rusije u njenom ratu protiv Ukrajine. Uprkos ovim neuspjesima, Rusija i dalje nastoji da ispoštuje dogovor kako bi zadržala svoj strateški utjecaj na Indiju. Objavljeni e-mailovi uključuju detaljne popise elemenata sistema S-400, s količinama i šiframa svih komponenti, uključujući rezervne dijelove. Dokumenti također navode tačan broj i tip raketa koje će Rusija isporučiti Indiji.
S obzirom na to da se radi o oružju od gotovo strateškog značaja za Indiju, a koje služi za presretanje protivničkih letjelica (aviona, helikoptera...) i projektila, New Delhi sasvim sigurno nije sretan zbog ovog curenja podataka.
Jedan od ključnih e-mailova poslao je Vladimir Červakov, vođa Odsjeka za protivvazdušnu odbranu Moskovskog državnog tehničkog univerziteta Bauman, članovima fakulteta, otkrivajući detaljnu analizu sistema S-400.
Curenje ovih podataka pokazuje kako Rusija nije sposobna da osigura osjetljive informacije, zbog čega predstavlja direktnu sigurnosnu prijetnju svojim partnerima, pa je to opomena zemljama koje sudjeluju u vojnim sporazumima sa Rusijom.