U napadu je u subotu pogodio fudbalski teren u arapskom gradu Majdal Shams, gdje živi velika zajednica Druza, i ubio najmanje 12 djece, navodi Izrael, prenosi CNN.
Izrael je okrivio Hezbollah za napad i obećao da će uzvratiti. Grupa koju podržava Iran negirala je da stoji iza napada.
Šta je Golanska visoravan?
Golanska visoravan je strateška visoravan koju su Izraelci zauzeli od Sirije tokom Šestodnevnog rata 1967. godine, prije nego što su je formalno anektirali 1981. Brdoviti krajolik, koji se prostire na oko 500 kvadratnih milja, također dijeli granicu s Jordanom i Libanom.
Glavni grad Sirije Damask vidljiv je sa vrha stenovitih Golana. Dio regije koji je okupirao Izrael odvojen je od Sirije tampon zonom koju podržavaju Ujedinjene nacije.
Golanska visoravan se smatra okupiranom teritorijom prema međunarodnom pravu i rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a, a Sirija i dalje zahtijeva da se ona vrati.
Područje je često bilo žarište, posljednji put 2019. kada je bivši predsjednik SAD Donald Trump rekao da će SAD priznati suverenitet Izraela nad Golanskom visoravni – potez koji je poništio godine politike i pogoršao tenzije sa Sirijom.
Izrael vidi Golansku visoravan kao ključnu za interese svoje nacionalne sigurnosti i kaže da mora kontrolirati regiju kako bi se odbranio od prijetnji iz Sirije i tamošnjih iranskih proxy grupa.
Subotnji udar nije prvi na Golanskoj visoravni otkako je počeo izraelski rat protiv Hamasa u Gazi nakon napada 7. oktobra.
Početkom jula, u raketnom napadu Hezbolaha ubijene su dvije osobe u regiji, što je navelo izraelskog šefa Regionalnog vijeća Golana da pozove na odmazdu "silom" protiv libanonske grupe.
Hezbollah je ranije rekao da je ispalio desetine raketa Katjuša na Golansku visoravan "kao odgovor" na navodni izraelski napad u Siriji usmjeren na ključnog člana Hezbollaha.
Ko su Druzi?
Druzi su arapska sekta od otprilike milion ljudi koji prvenstveno žive u Siriji, Libanu i Izraelu. Porijeklom iz Egipta u 11. vijeku, grupa praktikuje ogranak islama koji ne dozvoljava preobraćenike – bilo u religiju ili iz nje – niti mješovite brakove.
Više od 20.000 Druza živi na Golanskoj visoravni. Većina njih se izjasnila kao Sirijci i odbila je ponudu za izraelsko državljanstvo kada je Izrael zauzeo regiju 1967. Oni koji su odbili dobili su izraelske boravišne karte, ali se ne smatraju izraelskim državljanima.
Nijedan od Druza ubijenih u subotnjem napadu na fudbalsko igralište nije imao izraelsko državljanstvo, rekli su za CNN iz Regionalnog vijeća Majdal Shams.
Druzi s Golanske visoravni dijele teritoriju sa oko 25.000 Jevreja Izraelaca, raspoređenih u više od 30 naselja. Prošle godine, Vijeće UN-a za ljudska prava oglasilo se alarmom zbog izraelskog plana da udvostruči populaciju doseljenika na Golanu do 2027.
Prema Komitetu UN-a za eliminaciju rasne diskriminacije, sirijski Druzi na Golanu patili su od diskriminatorne politike, posebno one koja se odnosi na dodjelu zemljišta i vode.
"Tokom godina proširenje izraelskih naselja i njihove aktivnosti smanjili su pristup sirijskih farmera vodi, zbog diskriminatorne politike u vezi s cijenama i naknadama", rekao je komitet UN-a.
Druzi na Golanskoj visoravni su se historijski protivili izraelskim zakonima koje su smatrali pokušajima "izraelizacije". U 2018. godini, hiljade demonstranata predvođenih Druzima usprotivile su se osnovnom zakonu jevrejske nacionalne države koji je iznio izraelski parlament, strahujući da će to produbiti diskriminaciju.
Zakon je utvrdio Izrael kao historijski dom jevrejskog naroda sa "ujedinjenim" Jerusalemom kao glavnim gradom i proglasio da jevrejski narod "ima ekskluzivno pravo na nacionalno samoopredjeljenje" u Izraelu.
Vođe Druza u to vrijeme rekli su da se zbog kontroverznog zakona osjećaju kao građani drugog reda jer ne spominje jednakost ili prava manjina.
Nedavni podaci objavljeni u izraelskim medijima pokazuju povećanje broja Druza sa Golana koji traže izraelsko državljanstvo, ali broj koji to čine i dalje je izuzetno mali: 75 u 2017. na 239 u 2021.
Izvan Golana, oko 130.000 izraelskih Druza živi u Karmelu i Galileji na sjeveru Izraela.
Za razliku od drugih manjinskih zajednica unutar granica Izraela, mnoge su žestoko patriotske. Druzi stariji od 18 godina regrutirani su u IDF od 1957. godine i često se penju na položaje visokog ranga, dok mnogi grade karijere u policiji i sigurnosnim snagama.