Historija

Ubojiti prahistorijski monstrum prema kojem današnji krokodili izgledaju kao gušteri

Težak preko sedam i pol tona, dužine oko četiri metra, morski krokodil (Crocodylus porosus) najveća je živuća vrsta krokodila.

U usporedbi s rođakom iz razdoblja tercijara otkrivenim prije tri godine, doima se, međutim, poput krhkog gušterčića.

Na području Chinchille, grada na jugoistoku australske savezne države Queensland, paleontolozi su 2021. otkopali fosilizirane ostatke krokodila koji je ovim područjem gospodario prije gotovo pet miliona godina. 

Paludirex vincenti, kako je ranije nepoznata vrsta nazvana, bio je duži od pet metara, a na meniju ovoga moćnog predatora najčešće su bili drevni tobolčari.

“Krokodili su miliobima godina bili važan dio australske faune”, ispričao je voditelj istraživanja Steve Salisbury, paleontolog sa Sveučilišta u Queenslandu. “Kolege su mu nadjenuli nadimak ‘kralj močvare’, koji je itekako prikladan.

Ne samo da je bio znatno veći od najvećih živućih krokodila, nego je imao i znatno širu i čvršću lubanju te snažniju čeljust. Ukratko, izgledao je kao današnji morski krokodil – na steroidima!”.

Vrsta je, pretpostavljaju stručnjaci, izumrla prije otprilike dva i pol miliona godina, kad je znatno toplija klima isušila staništa ovih impresivnih gmazova. Premda je, u usporedbi s današnjim krokodilima, Paludirex vincenti bio div, nije bio najveći prahistorijski krokodil.

Ta počast pripada monstrumu latinskog naziva Purussaurus, pretku današnjih kajmana koji je na području današnje Amazonije živio prije trinaest miliona godina, u razdoblju miocena.

Bio je dugačak preko petnaest metara, a one koji bi završili pod njegovim moćnim stožastim zubima tupog vrha čekalo je dugačko i, pretpostavljamo, iznimno bolno umiranje.

Nije napadao samo vodene životinje, tvrde paleontolozi, već su njegove ralje predstavljale opasnost i za one na kopnu.