Kofein može utjecati na učinkovitost nekih lijekova smanjujući njihove učinke.
Oni koji pate od hipotireoze često uzimaju lijekove za rebalans nivoa hormona, no neka istraživanja pokazuju da kafa može smanjiti apsorpciju ovih lijekova, ugrožavajući njihovu učinkovitost.
Što se tiče hipertenzije (visoki krvni pritisak), propisani lijekovi služe za kontrolu otkucaja srca, njihovo usporavanje i smanjenje umora. No, kafa može ometati te korisne učinke lijekova za hipertenziju.
Kada se uzimaju s kafom, neki lijekovi protiv alergija također mogu uzrokovati povećane poteškoće sa spavanjem.
To je zato što kombinacija može pretjerano stimulirati centralni nervni sistem pa time ugrožava kvalitet sna.
Osim toga, kafa može pojačati neke nuspojave bronhodilatatora koji se koriste za astmu, kao što su glavobolje, bolovi u trbuhu i razdražljivost.
Vjeruje se da kofein u kafi može smanjiti učinkovitost lijekova za Alzheimerovu bolest ometajući njihov prolazak kroz krvno-moždanu barijeru.
Isto tako, kofein može ometati apsorpciju antidepresiva, smanjujući njihovu učinkovitost i povećavajući rizik od nuspojava kao što su nesanica i palpitacije, prenosi Novi list.
Kako bi se osigurala učinkovitost lijekova za osteoporozu, preporuča se njihovo uzimanje s vodom, jer kafa može značajno smanjiti njihovo djelovanje, a neka istraživanja pokazuju da bi mogla prepoloviti učinkovitost.