Par iz "ćelije spavača", kibernetički kriminalci i ubica su među Rusima koji su sinoć oslobođeni u velikoj razmjeni zatvorenika sa Zapadom.
SAD i Rusija dovršile su najveću razmjenu zatvorenika u postsovjetskoj historiji u četvrtak u multinacionalnom sporazumu koji je oslobodio dvadesetak ljudi.
Među onima koje je Moskva pustila bili su reporter Wall Street Journala Evan Gershkovich, sigurnosni savjetnik Paul Whelan, koji ima irsko i britansko državljanstvo, te disidenti uključujući rusko-britanskog državljanina Vladimira Kara-Murzu, kritičara Kremlja, piše Sky News.
Evo osam zatvorenika vraćenih u Rusiju - i za što su optuženi:
Vadim Krasikov
Krasikov je najistaknutiji zatvorenik koji se vratio u Rusiju nakon što je 2021. osuđen za ubistvo gruzijskog disidenta u berlinskom parku dvije godine prije.
Za ubistvo je koristio pištolj s prigušivačem i viđen je kako baca oružje, kao i bicikl i periku, u rijeku.
Žrtva je bio Zelimkhan "Tornike" Khangoshvili, koji se borio protiv Rusije u ratu u Čečeniji prije nego što je zatražio azil u Njemačkoj.
Krasikov, pukovnik ruske sigurnosne agencije, uhapšen je prije nego što je uspio pobjeći.
Njemačke vlasti su rekle da je djelovao za ruske vlasti, također primajući sredstva i lažni identitet.
58-godišnjak je bio među onima koje je pozdravio ruski predsjednik Vladimir Putin na pisti dok je slijetao u svoju domovinu.
Tokom pregovora, Moskva je bila ustrajna u vršenju pritiska za njegovo oslobađanje, a to je postavio kao zahtjev i sam Putin.
Vladislav Kljušin
Klyushin je 2023. godine osuđen na devet godina zatvora nakon što je zaradio oko 33 miliona dolara u Kljušinshemi vrijednoj 100 miliona dolara koja se temeljila na krađi tajnih podataka o zaradi.
Shema je koristila insajderske podatke za trgovanje - i velike zarade - na Wall Streetu prije nego što su informacije izašle u javnost.
Ovaj 43-godišnji biznismen uhapšen je kada je njegov privatni avion sletio u švicarske Alpe 2021., a kasnije je izručen SAD-u pod optužbom za prijevaru.
Ima veze s Kremljom preko svoje moskovske firme za kibernetičku sigurnost M13, koja je pružala usluge ruskoj vladi.
Roman Seleznjev
Čuveni kibernetički kriminalac, Seleznjev je ukrao milione brojeva kreditnih kartica od stotina kompanija i prodao detalje na internetu.
Izlazi iz zatvora nekoliko decenija ranije od 27-godišnje kazne izrečene 2017. - najduže kazne za cyber kriminal u SAD.
Kazna uključuje 170 miliona dolara odštete za njegove žrtve.
Seleznjev - koji je izručen s Maldiva 2014. - također ima veze s ruskom vladajućom klasom preko svog oca političara.
Artem Dultsev i Anna Dultseva
Ruski par iz "ćelije spavača" uhapšen je pod optužbom za špijunažu u glavnom gradu Slovenije Ljubljani 2022. godine nakon što su se predstavljali kao državljani Argentine.
Navodno su koristili grad kao bazu od 2017., putujući u obližnje zemlje kako bi prenijeli naloge Moskve drugim špijunima.
Par - koji ima dvoje djece - priznao je krivicu u srijedu i osuđeni su na 19 mjeseci zatvora, ali su oslobođeni na temelju vremena koje su već odslužili.
Vadim Konoščenok
Osumnjičeni službenik ruske Federalne službe sigurnosti izručen je prošle godine iz Estonije u SAD.
Optužen je za krijumčarenje streljiva i tehnologije dvostruke namjene (koja se može koristiti u civilne i vojne svrhe) kako bi pomogao Rusiji u ratu protiv Ukrajine.
Tužitelji su rekli da je uhapšen 2022. dok je pokušavao otputovati iz Estonije u Rusiju s nekoliko desetaka vrsta poluvodiča i električnih komponenti.
Pavel Rubcov
Rubcov je bio jedan od nekolicine ljudi koji su u Poljskoj zadržani pod optužbama za špijunažu za Rusiju od početka invazije na Ukrajinu.
Pod imenom Pablo Gonzalez, poljske vlasti kažu da je koristio špansko-rusko dvojno državljanstvo i rad kao novinar koristio je kao paravan.
Mihail Mikušin
Mikušin maskiran u brazilskog državljanina, prema norveškoj sigurnosnoj agenciji PST, radio je kao predavač na Arktičkom univerzitetu u Norveškoj u Tromsou dok nije uhapšen pod sumnjom da je špijunirao za Rusiju u oktobru 2022.
Tužitelji su kasnije rekli da je njegov pravi identitet bio Mihail Mikušin iz Rusije.