Rusko oslobađanje reportera Wall Street Journala Evana Gershkovicha, bivšeg američkog marinca Paula Whelana i rusko-američke novinarke Alsu Kurmasheve razlog je za slavlje: njih troje je oslobođeno u sklopu opsežne razmjene zarobljenika u kojoj je također pušten istaknuti ruski opozicioni vođa Vladimir Kara-Murza i drugi protivnici ruskog rata protiv Ukrajine.
Ali i Rusi mogu računati na pobjedu. Ovo nije bila epizoda istrgnuta iz trilera u stilu Johna le Carréa, sa špijunima s obje strane koji su se razmjenjivali preko mosta. Umjesto toga, Kremlj je prikupio ljudsku kolateralu – novinare i opozicione ličnosti, ruske i strane – kako bi osigurao oslobađanje Rusa koji su očito služili interesima države.
'A ako nas izdate, naša su sjećanja duga'
Među onima koji su se vratili u Rusiju su osuđeni hakeri i nekoliko ruskih državljana pritvorenih na Zapadu zbog špijunaže. A najveća nagrada za Rusiju bio je povratak Vadima Krasikova, osuđenog ubice čije je oslobađanje javno tražio ruski predsjednik Vladimir Putin, piše CNN.
Njemački sud osudio je Krasikova za ubistvo Zelimkhana "Tornikea" Khangoshvilija, etničkog Čečena gruzijske nacionalnosti, u berlinskom parku 2019. U intervjuu u februaru s desničarskom medijskom osobom Tuckerom Carlsonom, Putin je atentat na Khangoshvilija nazvao javnom uslugom, opisujući Krasikova kao “čovjeka koji je, iz patriotskih razloga, eliminirao bandita”.
Čini se da oslobađanje Krasikova i ostalih optuženih za špijunažu šalje poznatu poruku. Ako radite za nas, na kraju ćete biti nagrađeni i zaštićeni. A ako nas izdate, naša su sjećanja duga.
The children of Anna and Artem Dultsev, the Russian deep cover spies returned home as part of the prisoner exchange, didn’t know they were Russian until their plane took off for Moscow for the swap, the Kremlin says. They don’t speak Russian, so Putin greeted them in Spanish. pic.twitter.com/YIGX7uNupg
— max seddon (@maxseddon) August 2, 2024
Uzmimo slučaj Viktora Bouta, Rusa koji je 2022. razmijenjen za košarkašku zvijezdu Brittney Griner. Američko ministarstvo pravosuđa opisalo ga je kao "jednog od najplodnijih svjetskih trgovaca oružjem" - i kao inspiraciju za antijunaka hollywoodskog filma Lord of War - Bout je dugo bio osumnjičen za veze s ruskim obavještajnim službama.
Nakon povratka u Rusiju, Bout je pronašao mjesto u politici, osvojivši mjesto u regionalnom zakonodavnom tijelu. Davao je intervjue i pojavio se na Sanktpeterburškom međunarodnom ekonomskom forumu, omiljenom godišnjem događaju Putina i ruske elite.
Anna Chapman, jedna od 10 ruskih agenata spavača deportiranih iz SAD-a u razmjeni zatvorenika 2010., također je bila slavljena po povratku u Rusiju. Izabrana je u provladin odbor. Pokrenula je i vlastitu liniju odjeće.
Chapman i još devet takozvanih "ilegalaca" razmijenjeni su za četiri osobe, uključujući bivšeg ruskog vojnog obavještajca Sergeja Skripala, koji je bio osuđen za špijunažu za Ujedinjeno Kraljevstvo.
Obrazac pojačava poruku svima koji rade u ruskoj državi
Skripal i njegova kćerka Julija preživjeli su trovanje nervnim agensom Novichok u engleskom katedralnom gradu Salisburyju 2018. Britanija je za trovanje okrivila Rusiju; Rusija je dosljedno poricala umiješanost, iako je Putin Skripala nazvao "ološem" i "izdajnikom", a njegov prijezir sugerirao je da je Skripal "dobio svoje."
Duga ruka Kremlja također se činila očitom u trovanju Aleksandra Litvinjenka 2006., bivšeg ruskog agenta koji je postao zviždač. I britanska istraga iz 2016. i Evropski sud za ljudska prava zaključili su da su dvojica muškaraca koji su navodno otrovali Litvinjenka – bivši zaposlenik KGB-a i FSB-a Andrej Lugovoj i bivši časnik ruske vojske Dmitrij Kovtun – djelovali u ime ruske države.
Lugovoj je osvojio mjesto u ruskom parlamentu. Dobio je medalju “Orden zasluga” od Putina 2015. godine.
Ovaj obrazac, dakle, pojačava poruku svima koji rade u ruskoj državi – a posebno za njen golemi sigurnosni i obavještajni aparat – da Rusija brine o svojima. Putin je, na kraju krajeva, diplomirao obavještajne službe i poznaje kodeks časti koji je svojstven svijetu ruske špijunaže.
It was the largest prisoner swap since the Cold War. Our report from Moscow for @BBCNews Camera @AntonChicherov Producer @BenTavener @LizaShuvalova pic.twitter.com/PlQIa4eM8v
— Steve Rosenberg (@BBCSteveR) August 1, 2024
Ali što nam ovaj složeni dogovor govori o tekućem sukobu Rusije sa Zapadom? Od ruske sveobuhvatne invazije na Ukrajinu u februaru 2022., odnosi između Moskve i Washingtona bili su na najnižem nivou svih vremena. Ali pregovori koji su doveli do razmjene u četvrtak pokazuju da kanali komunikacije između američkih i ruskih zvaničnika ostaju otvoreni.
Znamo, na primjer, da se raspravljalo o višedržavnoj razmjeni zatvorenika koja bi mogla osloboditi ruskog opozicionog vođu Alekseja Navaljnog kada je Navaljni umro u ruskom zatvoru u februaru. U te rasprave, izvijestio je CNN, uključen je ruski oligarh Roman Abramovič; bivša američka državna sekretarka Hillary Clinton također je podržala pozadinske napore da se Navaljni oslobodi.
Služio je dugotrajnu kaznu zbog izdaje
Čak i dok je rat u Ukrajini bjesnio, najviši američki i ruski generali također su držali ključne linije komunikacije otvorenima, velikim dijelom kako bi spriječili Sjedinjene Države i Rusiju da nenamjerno skrenu u otvoreni sukob.
Razmjena ruskih opozicionara, međutim, također je svojevrsna pobjeda Kremlja. Čak i u zatvoru, pojedinci poput Vladimira Kara-Murze – koji služio je dugotrajnu kaznu zbog izdaje – zadržao je međunarodni status zatvorenika savjesti. Disidenti poput ruske umjetnice Alexandre Skochilenko, koja je osuđena na sedam godina zbog protesta koji je uključivao stavljanje antiratnih poruka na cjenovnike u ruskoj trgovini mješovitom robom – razotkrili su apsurdnost ruskih drakonskih medijskih zakona iz vremena rata.
Razmjena, barem kratkoročno, znači da su ti antiratni glasovi protjerani, a ne prijetnja sistemu. Puštanje Rusa u razmjenu znači da ruska politička klima nije ništa manje represivna.
A u geopolitičkom smislu malo se mijenja. Nakon razmjene zarobljenika, Zapad će se i dalje morati suočiti s ruskim vodstvom koje je jasno dalo do znanja koji su njegovi prioriteti: zaštita interesa sigurnosne države i održavanje puta otvorenog neprijateljstva prema Zapadu.