Svijet egiptologije uzdrmala je nova kontroverzna studija koja tvrdi da je 4500 godina stara piramida izgrađena korištenjem zapanjujuće sofisticirane tehnologije, uključujući spektakularni "hidraulički lift".
Prema autorima, nevjerovatan sustav omogućio je da se golemi građevni blokovi odlebde s poda do vrha piramide kroz središnju osovinu, poput lave koja teče prema gore kroz vulkan - ali arheolozi su i dalje uvjereni.
Najstarija od sedam monumentalnih egipatskih piramida, Djoserova stepenasta piramida nalazi se na visoravni Saqqara i okružena je s nekoliko ogromnih drevnih građevina. Proučavajući piramidu i povezanu infrastrukturu, autori studije sugeriraju da se jedinstveni kompleks sastoji od goleme brane, postrojenja za pročišćavanje vode i dizala na vodeni pogon, a svi su korišteni u tandemu kako bi se omogućila izgradnja poznate znamenitosti.
Ako je tačno, ovo bi dramatično promijenilo naše razumijevanje drevnog egipatskog inženjerstva, implicirajući razinu domišljatosti koja se mogla primijeniti na kasnije spomenike kao što su piramide u Gizi. Međutim, nalazi studije izazvali su oštru reakciju nekih od najboljih naučnika na tom području, zbog čega je važno razdvojiti ih, piše IFLS.
Otkriće broj jedan: brana
Nekoliko stotina metara od Stepenaste piramide nalazi se kolosalan kameni zid dug 2 kilometra (1,2 milje) nazvan Gisr el-Mudir. Smatra se najstarijom monumentalnom kamenom strukturom na svijetu, a pretpostavlja se da je ova tajanstvena barijera funkcionirala kao tvrđava, tor za stoku ili arena za kraljevske proslave, iako postoji malo konsenzusa o njezinoj izvornoj namjeni.
Dolazeći do potpuno drugačijeg zaključka, autor studije dr. Xavier Landreau iz istraživačkog instituta Paleotechnic rekao je za IFLScience da je "prvi ključni nalaz koji smo otkrili da je visoravan Saqqara izgrađena ispod vododjelnice" za područje zemlje koje obuhvaća 15 kvadratnih metara kilometara. Koristeći paleoklimatske podatke za izračunavanje količine vode koja bi tekla u visoravan prije 4500 godina, istraživači su zaključili da je Gisr el-Mudir bio u dobroj poziciji da funkcionira kao golema brana.
"Kada pregledate poprečni presjek zida, vidite da ima tehnički potpis otvorene zaporne brane sa svojim prijelaznim filtrima", kaže Landreau. “Pokažite to egiptologu i vjerovatno će reći ‘ne, to je samo klasični zid’. Ali samo ga pokažite studentu hidraulike na drugoj ili trećoj godini i oni će reći 'da, naravno, očito je [da je to brana]'."
Pa, pokazali smo ga jednom od najvećih imena egiptologije – dr. Zahiju Hawassu, bivšem egipatskom državnom ministru za pitanja antikviteta – i on je reagirao baš kako je Landreau očekivao.
"Iskapam u Gisr El-Mudiru posljednjih 12 godina", rekao je Hawass za IFLScience. “Tamo sam pronašao novu piramidu, našao sam grobnice Starog kraljevstva, našao sam kipove. Upravo sam završio iskopavanje prošlog svibnja. Ne postoji niti jedan jedini dokaz koji sam vidio u svojim iskopavanjima koji bi dokazao (da je to bila brana)."
Nalaz broj dva: Postrojenje za pročišćavanje vode
Unutar jarka koji okružuje Djoserov kompleks nalazi se još jedno izvanredno drevno obilježje poznato kao Duboki rov. U potpunosti izrezan iz stijene, ovaj 400 metara dug, 27 metara dubok kanal predstavlja još jednu egiptološku misteriju, no autori studije kažu da pokazuje sve karakteristike postrojenja za pročišćavanje vode.
Tumačeći ove elemente kao sedimentacijski bazen, retencijski bazen i sustav za pročišćavanje vode, istraživači sumnjaju da su Gisr el-Mudir i Duboki rov možda korišteni u kombinaciji za isporuku čiste pitke vode na visoravan Saqqara, dok su također osiguravali hidroenergiju za građevinski projekti.
Još jednom, Landreau inzistira na tome da, iako bi se ova ideja vjerovatno činila "novom za egiptološki svijet, ona je zapravo iznimno uobičajena u polju hidraulike i filtriranja vode, a prilično slične strukture možemo pronaći u rimskom svijetu."
Nalaz broj tri: hidraulični lift
Najznačajnija tvrdnja autora studije je da je voda koja istječe iz Dubokog rova možda korištena za cikličko punjenje i odvodnju jednog od dva okna koja prolaze kroz središte Djoserove piramide, kao sredstvo za vertikalni transport ogromne građevine blokovi.
"Ispod kompleksa Djoser nalazi se prilično spektakularna mreža cijevi", objašnjava Landreau. "Postoji sedam kilometara cijevi potpuno usječenih u stijenu na dubini od 28 metara ispod zemlje."
"Ne znamo ko ga je iskopao, kada i kako", kaže on, iako istraživači tvrde da su otkrili da bi voda mogla biti prebačena u ovaj podzemni labirint iz Dubokog rova na "barem tri moguće lokacije".
"Ako voda dolazi iz Dubokog rova i dođe do središnjeg okna, tada će voda naići na kamenu blokadu," uzrokujući stvaranje pritiska od 28 metara, kaže Landreau. Litička zapreka na koju se poziva je velika granitna kutija, na vrhu s poklopcem od 2,7 tona, i predstavlja ključ cijele ove kontroverze.
Doista, Hawass je prvi otkrio ovu kutiju, zaključivši da je to sarkofag Djosera - faraona za kojeg je piramida izgrađena. Međutim, budući da unutra nije pronađena mumija, slavni egiptolog i njegovi kolege pretpostavili su da su tijelo ukrali pljačkaši grobnica – što je prečesta pojava na drevnim egipatskim nalazištima.
Međutim, ideja Landreaua i njegovog tima je drastično drugačija, sugerirajući da kutija nikada nije bila lijes, već je umjesto toga bila neka vrsta čepa koji se mogao otvoriti ili zatvoriti da se napuni i isprazni okno. "Arhitektura granitne kutije i njezin uklonjivi čep okružen vapnenačkim blokovima vezanim glinom predstavljaju tehnički potpis mehanizma za odvod vode", pišu u svojoj studiji.