Borac za slobodu riječi

Osam godina od smrti Željka Kopanje, novinara oštrog pera

(Foto: Nezavisne novine)

Borac za slobodu riječi, legenda istraživačkog novinarstva i novinar oštrog pera Željko Kopanja, direktor i osnivač Nezavisnih novina i većinski vlasnik Glasa Srpske, preminuo je na današnji dan, 8. augusta 2016. godine u Univerzitetskom kliničkom centru Republike Srpske.

Bol koja je nastala i praznina koja je ostala nakon njegovog odlaska stavile su pred novinare i urednike težak zadatak: nastaviti dalje bez predvodnika, ostati i opstati na medijskom tržištu RS i Bosne i Hercegovine, pišu Nezavisne novine.

"Da su uspjeli osam godina kasnije potvrđuje činjenica da su mediji koje je dizao, gradio i razvijao, a među kojima je, pored štampanih medija, te njihovih online izdanja, i Nes radio, i danas među najčitanijim i najslušanijim u RS, Bosni i Hercegovini, ali i regionu.

Temelji koje je uradio, a u kojima su od početka bile utisnute pravda i istina, i dalje su čvrsti i jaki kao i prvog dana.

"Ogromnu satisfakciju osjećamo svi koji smo tog dana odlučili da ostanemo da radimo i da se borimo dalje, iako smo narednih godina slušali da se gasimo, da nas kupuju, prodaju, kladili se na naš rok trajanja. Nije bio lako i nije ni danas, ali kad imate čvrste temelje, godinama pažljivo građene i njegovane, teško se kuća ruši, uprkos navijanjima", kazala je Sandra Gojković Arbutina, glavna i odgovorna urednica Nezavisnih.

Uvjerena je, dodala je Gojković Arbutina, da bi Željko bio ponosan na uspješnu transformaciju u digitalnu sferu jer je taj trend on prepoznao među prvima u Bosni i Hercegovini.

"Zato je danas mlađi brat printanog izdanja 'Nezavisnih' www.nezavisne.com jedan od najčitanijih portala u BiH i regionu jer smo krenuli na vrijeme, kada skoro niko nije razmišljao o online izdanjima.

I uz sav rezultat i brojeve koje bilježimo osam godina nakon što nas je Željko ostavio, činjenica da čuvamo porodični duh redakcije, kako mu je oduvijek bila želja, da se zajedno radujemo i tugujemo možda bi za njega bila i najvažnija zaostavština", kazala je Gojković Arbutina.

Zbog nepodilaženja političkim utjecajima Kopanja je u godinama poslije rata počeo da dobija prijetnje smrću, a 22. oktobra 1999. došlo je do atentata, kada mu je pod automobil postavljen eksploziv, te je ostao bez obje noge.

Međutim, odustajanje nije bilo opcija. Kopanja je bio osnivač i pokretač niza manifestacija od regionalnog značaja, među kojima su Izbor najboljeg sportiste BiH i Ličnost godine koja od 2016. nosi naziv "Ličnost godine in memoriam Željko Kopanja", a time pokušavamo da očuvamo živom njegovu ideju da izborom pošaljemo poruke optimizma i dijaloga, lišenu svakog senzacionalizma. Željko Kopanja dobitnik je i brojnih nagrada za novinarstvo.

U kolumni koju je napisao, a koja je objavljena u prvom broju Nezavisnih novina 27. decembra 1995. godine, Kopanja navodi dva razloga zašto Nezavisne…

"Prvi, čitaoci su se zasitili strogo dozirane informacije koju im prezentuju državni mediji. Drugi, sami novinari okupljeni oko projekta Nezavisnih, a takvih će biti sve više, zaželjeli su se novinarstva.

Naš cilj je da radimo po profesionalnim uzusima profesije i bit ćemo zavisni samo od čitalaca i, naravno, količine našeg novinarskog znanja", napisao je tada Kopanja, a riječi napisane prije 29 godina i dalje su vodilja, i dalje su istina, te je dodao:

"Nezavisne će voljeti, a ne mrziti. One će spajati, a ne razdvajati. Naše cjepanice nikada nećemo baciti pod kotao tuđe nesreće. Evropejci smo i nećemo se stidjeti svoga pogleda na svijet. Isto tako smo i Balkanci i zašto bismo se i toga stidjeli.

Ono što smo sebi postavili za cilj nećemo moći bez vas, poštovani čitaoci. Vi ćete biti naša mjera, mjera naše demokratičnosti i našeg poštenja i pameti.

Nije patetično i ovdje reći da mi postojimo radi vas, a bilo bi neozbiljno i neukusno da kažemo i radi nas", napisao je tada Kopanja.