Danas je mjesec od kada je zamjenik direktora SIPA-e Zoran Galić prešao u Hrvatsku kako bi izbjegao hapšenje zbog teške korupcije za koju ga sumnjiči Tužilaštvo BiH.
Još uvijek nije jasno ko je Galiću javio da mu se sprema hapšenje zbog navodnih kriminalnih radnji iz perioda kada je obnašao funkciju direktora Granične policije BiH, ali se zato sve jasnije ko ga sad štiti i prikriva dok je u hladovini hrvatskog primorja.
Naime, Galićevu smjenu trebao je predložiti Nezavisni odbor Parlamenta BiH i njihov stav se čekao poprilično dugo. I kada je stigao, bio je nedefiniran, štur i dvosmislen.
Oni su u saopćenju navelu da su Vijeću ministara uputili prijedlog da se Galić ili smijeni ili da se ispoštuje njegov zahtjev za razrješenje i penzionisanje. Takav stav Nezavisnog odbora stigao je pod pritiskom HDZ-a, koji pokušava da svom kadru osigura optremninu i penziju u kojima bi mogao uživati dok boravi u Hrvatskoj.
Raport je već pisao da HDZ na sve načine pokušava zaštititi Galića i pomoći mu da bjekstvo lakše podnese, pa i ovakvim dvosmislenim stavom Nezavisnog odbora koji Vijeću ministara faktički daje alibi da prihvati njegove zahtjeve i udovolja mu uprkos tome što je osumnjičen za visoku korupciju. No tome su se usprotivili bošnjački ministri u Vijeću ministara koji insistiraju na tome da Galić bude smijenjen i tako ostane bez pogodnosti. Zbog toga je i jutrošnja sjednica Vijeća ministara propala jer ministri iz Trojke nisu htjeli uopće glasati za prijedlog da se Galić razriješi.
No, zabunu je sad unio ministar sigurnosti Nenad Nešić koji je kazao da ne postoji opcija smjena Galića jer je Nezavisni odbor nije ni predložio!?
"Prijedlog za smjenu u rukama je Nezavisnog odbora. Oni su ti koji trebaju inicirati i disciplinski postupak i smjenu, a iz nekog razloga to nisu uradili. Na prijedlog Ministarstva sigurnosti, Vijeće ministara BiH je tražio od Nezavisnog odbora izjašnjenje i to izjašnjenje je stiglo prije dva dana, ali u njemu nije formalno predložena smjena. Zato je jedino bilo moguće Galića razriješiti na lični zahtjev. Svaka drugačija odluka, ma koliko apsurdno bilo, lako bi bila oborena u upravnom postupku", zaključio je ministar Nešić.
To se kosi sa saopćenjem Nezavisnog odbora u kojem tvrde da su predložili (i) smjenu.
Kontaktirali smo predsjednika Nezavisnog odbora Enesa Obraliju, kojeg Nešić i indirektno i proziva u svom saopćenju.
On kaže da ostaje pri tvrdnji da je taj odbor predložio smjenu Zorana Galića, odbjeglog zamjenika Direktora agencije za istrage i zaštitu BiH.
"Ja ne mogu komentarati izjave političara, niti želim, ostajem pri onome što sam rekao ranije, a to je da je Nezavisni odbor 1. augusta predložio smjenu Zorana Galića s pozicije zamjenika direktora SIPA-e, nakon toga Nezavisni odbor nema namjeru više da se bavi Zoranom Galićem. Ono što je bilo potrebno Nezavisni odbor je uradio i to odgovorno tvrdim", kazao je Obralija za Raport.
Pitali smo Obraliju zašto je Nezavisni odbor naveo da je prijedlog o razmatranju mogućnosti smjene upućen uz 'istovremeno imajući u vidu da je Galić podnio vlastiti zahtjev za razrješenje sa te dužnosti'.
Obraliju smo pitali zašto je Nezavisni odbor na ovaj način dao alibi Vijeću ministara BiH, odnosno onom dijelu koji želi Galića spasiti smjene i omogućititi mu otpremninu.
Pitali smo Obraliju i ako je Galić zahtjev za razrješenje uputio Vijeću ministara BiH, zbog čega je Nezavisni odbor uopće uvažavao njegov zahtjev za razrješenje koji nije ni došao Odboru, niti Odbor ima nadležnost da razmatra i uvažava zahtjeve jednog osumnjičenika za teška krivična djela, a pogotovo što, ponavljamo, Galić zahtjev za razrješenje nije uputio Odboru nego Vijeću ministara BiH.
Obralija je ostao pri tvrdnjama da je Nezavisni odbor uputio prijedlog za smjenu Zorana Galića, da su postupili u skladu sa zakonom i propisanim procedurama i da se pitanjem Zorana Galića više neće baviti.
"Nezavisni odbor se više neće baviti s tim pitanjem. Uputili smo uredan prijedlog, a to što bilo ko tumači da nije uredan, ne želim to komentirati", zaključio je Obralija.
S obzirom na ovakvu izjavu Obralije da se više neće baviti Galićem, znači da je i Vijeće ministar u pat-poziciji. Indikativno je i da se Vijeće ministara faktički bavilo svaki dan Galićem (bezuspješno), a sve dok se čeka da Sud BiH raspiše potjernicu za njim. Potrebno je ovdje istaći i da je neobično da Sud BiH toliko dugo razmatra zahtjev Tužilaštva BiH da se Galić stavi na potjernicu.