Pismom OHR-u ministar vanjskih poslova BiH i lider NiP-a Elmedin Konaković izazvao je lavinu paničnih reakcija iz RS.
Brutalni napad predvodio je naravno Milorad Dodik koji je optužio Konakovića da 'BiH želi da vrati u srednji vijek'.
Konaković je u pismu istakao važnost OHR-a ali i opasnost od malignog ruskog utjecaja te je upravo zbog toga važno da OHR ostane u BiH u punom kapacitetu.
I to je izazvalo totalno ludilo u političkom estališmentu u manjem entitetu.
Nakon Dodika oglasila se članica Predsjedništva BiH Željka Cvijanović koja je kazala da Konaković želi zadržati kolonijalni status BiH.
Cvijanović je rekla da je sve što je u pismu naveo laž i da ne postoji doslovno niti jedna istinita rečenica.
"Od izlizanog trabunjanja o malignom ruskom uticaju, do Konakovićevog evropejstva - sve je fejk", rekla je Cvijanović.
Ona je navela da Konaković opet privatizira zajedničke institucije i pokušava da lični podanički apel predstavi kao zvanični stav BiH.
"Što se mene tiče, Konaković u svoje ime može tražiti i da se BiH pripoji Marsu, ali u ime BiH ne može raditi ništa bez saglasnosti svih njenih naroda", rekla je ona.
Svoje mišljenje imao je i Srđan Amidžić, ministar finansija i nova nada SNSD-a po izboru Igora Dodika.
On je izjavio je da pismo Elmedina Konakovića u kojem traži ostanak OHR u BiH, pokazuje da je BiH nefunkcionalna država i pozvao 'kolege iz Federacije BiH' da konačno sami počnu donositi odluke, pa makar i pogrešne, jer je, kako kaže, bolje nego da imaju tutorstvo sa strane.
Stav je iznio i redovni komentator svega Radovan Višković, inače delegat u Domu naroda BiH i portparol Dodikove stranke.
"Zamislite vi kakvo je to pomračenje demokratije, kad bi neko ko bi trebao da bude nekakav demokratski lider jednog naroda u BiH, traži da umjesto njega zemljom upravljaju neki drugi, odnosno stranci. Umjesto da traže ono za šta se zalažu, a to je suverenitet i integritet BiH, oni traže da neko drugi vlada", rekao je Kovačević.
'Frapiran' je i Nenad Nešić, ministar sigurnosti BiH.
"Vjerovatno će se u budućnosti, u pravnim udžbenicima, izučavati Konakovićeva rečenica u kojoj je uspio spojiti prisustvo OHR-a sa promovisanjem demokratskog upravljanja. Osnovni postulat demokratije od 18. vijeka jeste da parlamenti donose zakone po ustavom propisanoj proceduri", rekao je Nešić.