Misterije svemira

Ne, nije film. Naučnici vjeruju da naš univerzum ima “zlog brata blizanca”

Nešto tjera tkivo našeg Svemira da raste sve većom brzinom, a naučnici su doista zbunjeni šta bi to moglo biti.

Možda se gravitacija počne loše ponašati u kozmičkim razmjerima, ili možda uzburkanost čiste praznine stvara neku vrstu negativnog pritiska koji tek trebamo objasniti, piše Science Alert.

Za sada, tamna energija služi kao rezervirano mjesto za opise misteriozne plime širenja, pozivajući na sve moguće spekulacije o tome kako bi poltergeist u međugalaktičkim sjenama zapravo mogao izgledati.

Naman Kumar, doktorant na Indijskom institutu za tehnologiju, ima nekoliko misli koje je nedavno iznio u dva objavljena rada.

Jedan od njegovih prijedloga proizlazi iz pretpostavke da naš svemir nije tako usamljen kao što se čini.

Premotajte svoj sat dovoljno daleko unatrag kroz stoljeća, na kraju ćete doći do tačke u kojoj je sva materija bila zatvorena u vrućem, gustom roju subatomskih čestica koje su se uzburkale s mogućnošću.

A prije toga? Nešto-nešto-nešto kvantna fizika. Da bismo popunili detalje koji nedostaju, trebamo novu teoriju koja besprijekorno spaja rastezljivo tkivo opće relativnosti s diskretnim nitima kvantne mehanike ili oboje zamjenjuje nečim radikalnim i novim.

Kumarov model polazi od kvantnog fenomena stvaranja materije. S obzirom na prave uvjete, virtualne čestice imaju pristojnu šansu da se pojave u isprepletenom partnerstvu – jedan maleni komadić materije i blizanac antimaterije.

Ili, jednostavno, jedan svemir i jedan antisvemir, kaže Kumar.

Prijedlog nije bez presedana. Multiverzumi su prikladan način popunjavanja praznina zbog kojih naš Svemir izgleda nevjerovatno dobro prilagođen samom našem postojanju.