tragedija na festivalu

Zbog smrti Filipa Đajića (35) porodica podnijela krivične prijave. Otac tvrdi: Nećemo odustati dok se ne pronađu krivci

Ovogodišnje izdanje muzičkog OK Fest na Tjentištu, koje privlači desetine hiljada posjetilaca iz cijele Evrope, a posebno regiona, obilježila je tragedija.

Filip Đajić (35) preminuo je tokom održavanja ovog festivala, a njegova porodica tvrdi da bi Filip i danas bio živ da mu je pružena adekvatna prva pomoć.

Zbog toga su podnijeli krivične prijave protiv osoba za koje smatraju da snose odgovornost za ovu tragediju.

Više krivičnih djela

Kako nam je potvdio Filipov otac, Neđeljko Đajić, porodica je podnijela krivičnu prijavu protiv Miroslava Ristanovića, direktora Doma zdravlja Foča, Dubravka Suvare, organizatora muzičkog festivala OK Fest, potom Marijane Ćosović, ljekara Doma zdravlja Foča, te medicinske sestre Doma zdravlja Foča čiji identitet treba da utvrdi policija.

Filip Đajić: Tragedija na Tjentištu

Đajić ističe da su oni prijavljeni za više krivičnih djela - nesavjestan rad u službi, izazivanje opće opasnosti, gdje je nastupila smrt jednog lica, nesavjesno pružanje ljekarske pomoći...

"Filip je vodio uredan život, on je bio sportski tip, i da mu je adekvatna pomoć pružena na licu mjesta sigurni smo da bi mu život bio spašen", kaže Filipov otac za Raport.

Objašnjava da je Filip ispred omladinskog pokreta pomagao na Festivalu, a da je svijest izgubio oko 18 sati 19. jula tokom Festa.

"U pomoć su mu pritrčale dvije doktorice, jedna iz Mostara, druga iz Beograda, koje su bile gošće festivala, kao i medicinski tehničar Miki Marić, koji je radio s Filipom kad se to desilo", objašnjava Neđeljko.

U međuvremenu, stigla je i Hitna pomoć koja je angažirana na Festivalu, ali kako tvrdi porodica Džajić, njemu su ljekari pružili samo renimaciju i dali adrenalin, ali ne i defiblirator.

"Kod Filipa je nastupila ventrikularna fibrilacija i kod nje se kao prva pomoć koristi defibrilator.

Reanimacija i adrenalin mu ne mogu pomoći", kaže nam otac koji tvrdi da mobilni defibliratori moraju biti sastavni dio prve pomoći, ali da to nije bio slučaj.

Filip je preminuo na putu do bolnice u Foči, gdje su ga čekali otac i brat.

Šta piše u specijalističkom nalazu?

Nažalost, nisu ga više uspjeli vidjeti živog...

Porodica je zbog toga podnijela krivične prijave i to, kako su nam pojasnili, Policijskoj upravi Foča i Okružnom tužilaštvu u Trebinju.

Napominju da je način na koji je Filip tretiran pri pružanju prve pomoći zabilježen i u specijalističkom nalazu Univerzitetske bolnice Foča.

Iz nalaza se vidi da defiblirator nije bio korišten.

"To je prava istina, činjenice koje smo kao porodica iznijeli su istinite. Drugog sina i mene su čudno gledali dok smo čekali ispred bolnice u Foči da Filipa dovezu kola Hitne pomoći.

I mi od ovog nećemo odustati, nemam problema da sve javno kažem. Mada se spominje da u tome ima i politike, da će neko možda pokušati sve zataškati, mi nećemo odustati od borbe za pravdu.

Neko mora odgovarati za smrti Filipa, i to ne samo zbog Filipa nego da se slična stvar ne bi ponovila u budućnosti", rekao je Neđeljko Đajić.