Iran je odbio pozive zapadnih čelnika da povuče svoju prijetnju odmazdom protiv Izraela nakon ubistva Ismaila Haniyeha, političkog vođe palestinskog pokreta Hamas, u Teheranu.
Iran optužuje Njemačku, Francusku i Veliku Britaniju za potporu Izraelu.
Izjava od ponedjeljka, koju su potpisali njemački kancelar Olaf Scholz, francuski predsjednik Emmanuel Macron i britanski premijer Keir Starmer poziva na smirivanje situacije na Bliskom istoku i poziva Iran i njegove saveznike da se suzdrže od radnji koje bi mogle ugroziti priliku za prekid vatre u Gazi.
U tekstu kratke izjave trojice zapadnih čelnika niti se ne spominje Izrael koji je u proteklih deset mjeseci u Palestini ubio više od 40.000 ljudi i potpuno razorio Gazu.
To je istaknulo i iransko ministarstvo vanjskih poslova, ističući da Berlin, Pariz i London "nisu izrazili protivljenje međunarodnim zločinima cionističkog režima", ali istodobno pozivaju Iran da ne djeluje protiv kršenja njegova suvereniteta i teritorijalnog integriteta.
Prema Teheranu, takav zahtjev "nema političke logike", protivan je načelima i pravilima međunarodnog prava te predstavlja javnu i praktičnu potporu Izraelu.
Iranski ministar vanjskih poslova Nasser Kanani također je pozvao Pariz, Berlin i London da se "jednom zauvijek suprotstave ratu u Gazi i ratnohuškanju Izraela".
Iran prijeti Izraelu osvetničkim napadom za ubistvo Hanie u Teheranu, za koje odgovornost pripisuje Izraelu, koji nije ni potvrdio ni negirao odgovornost za napad.
Izrael je također ubio u Bejrutu višeg zapovjednika libanonskog pokreta Hezbollah, koji uživa snažnu potporu Irana, Fuada Shukra.
Sjedinjene Američke Države upozoravaju da bi Iran mogao pokrenuti "niz napada velikih razmjera" na Izrael ove sedmice, rekao je u ponedjeljak američki savjetnik za nacionalnu sigurnost John Kirby.
Zbog dodatno napete situacije na Bliskom istoku, Washington tamo pojačava svoju vojnu prisutnost. SAD je na to područje rasporedio nosač zrakoplova USS Abraham Lincoln i podmornicu USS Georgia.