Na 51. Međunarodnom sajmu poljoprivrede i prehrambene industrije - Sajmu šljive, koji će biti održan od 28. do 31. augusta u Gradačcu, biće organizirano niz okruglih stolova, kolektivnih izložbi i prezentacija programa iz područja poljoprivrede, biznisa i turizma.
"U Gradačcu je 1969. godine održana prva privredno-turistička manifestacija "Dan šljive" koja je prerasla u jugoslovensku privrednu manifestaciju "Sajam šljive". Od tada do danas značajnu ulogu imaju stračno-naučna predavanja kako u oblasti poljoprivrede tako i promocije turizma i kulturno-historijskog naslijeđa Gradačca i Bosne i Hercegovine. Kao i do sada, poljoprivredni proizvođači imat će priliku da saznaju koja su to najnovija naučna dostignuća i kako ih primijeniti na našem području", poručuju iz Turističke zajednice grada Gradačca koja je organizator ovogodišnjeg Sajma šljive.
Predstavnici USAID Projekta pomoći lokalnoj upravi (LGAA) će u četvrtak, 29. augusta, održati dvije panel diskusije. Prva je o ekonomskom razvoju na temu "Kako odgovoriti na izazove klimatkih promjena" a druga će biti "Turizam i ruralni razvoj - potencijali razvoja Gradačca".
U gradskom kinu će se u petak 30. augusta održati naučno-stručna predavanja za poljoprivrednike, izlagače i posjetioce Sajma šljive.
Federalni ministar trgovine Amir Hasičević govorit će o značaju kupovine domaćih proizvoda i naporima da se promovira domaća proizvodnja. O proizvodnji povrća u zaštićenom prostoru govorit će prof. dr. Omer Kurtović i prof.dr. Marko Ivanković. Veoma važna tema je i "Osiguranje usjeva i plodova od rizika gubitka prihoda" o čemu će govoriti prof. dr. Jagoda Nedić.
"Razvoj turističke infrastrukture kao temelj održivog turizma u Tuzlanskom kantona" tema je o kojoj će govoriti prof. dr. Bahrija Umihanić.
To je tema koja se nameće kao neophodna za kreiranje atraktivne i konkurentne turističke ponude koja će privući veći broj posjetilaca i generirati veće prihode.
"Razvoj i unapređenje ove infrastrukture predstavlja temelj za razvoj turizma, jer omogućava kreiranje kvalitetnog turističkog proizvoda koji može zadovoljiti potrebe i očekivanja modernih turista. Tuzlanski kanton, sa svojim prirodnim ljepotama, kulturno-historijskim naslijeđem i bogatom tradicijom, ima ogroman potencijal za razvoj različitih oblika turizma. Međutim, da bismo iskoristili taj potencijal, neophodno je kontinuirano raditi na unapređenju i razvoju turističke infrastrukture, što će omogućiti održivi rast i razvoj turizma, povećanje konkurentnosti turističkog sektora i stvaranje novih radnih mjesta", smatra prof. dr. Bahrija Umihanić.
Univerzitetski profesori sa Poljoprivredno-prehrambenog fakulteta Univerziteta u Sarajevu će u četiri dana sajma govoriti o izazovima i inovacijama u voćarskoj proizvodnji, modernim pristupima u zaštiti šljive od primjene mikrobioloških preparata do digitalnih rješenja. Na sajmu će se prezentirati komparativne prednost korištenja autohtonog voća u proizvodnji hrane sa dodatnom vrijednošću te elementi standardne tehnologije mirnih vina i češće greške u proizvodnji vina, saopćeno je iz Službe za informiranje Sajma šljive.