Evropska unija (EU) objavila je da se na okupiranoj Zapadnoj obali i u Pojasu Gaze već deset mjeseci događa humanitarna katastrofa, te da je 2023. godina najsmrtonosnija zabilježena za humanitarne radnike.
Objavljena je zajednička izjava Josepa Borrela, visokog predstavnika EU za vanjsku i sigurnosnu politiku, i Janeza Lenarčića, evropskog komesara za upravljanje krizama i humanitarnu pomoć, povodom Svjetskog dana humanitarne pomoći 19. augusta,
Istaknuto je da je u posljednjih deset mjeseci na okupiranoj Zapadnoj obali i u Pojasu Gaze došlo do humanitarne katastrofe.
Naglasili su i važnu ulogu humanitarnih radnika u zonama sukoba.
"Tragično, 2023. je bila najsmrtonosnija godina za humanitarne radnike, a 2024. će vjerovatno pratiti isti tužan trend", saopćili su.
Naglasili su da su lokalni humanitarni radnici u grupi sa najvećim rizikom od stradavanja, otmice ili ranjavanja, te da ti ljudi moraju biti zaštićeni po svaku cijenu i da je to obaveza međunarodnog humanitarnog prava.
Osvrćući se na inicijativu Evropske unije za pružanje pravne pomoći i finansijskih grantova lokalnim humanitarnim radnicima koji se suočavaju sa rizicima poput napada na dužnosti, u saopćenju su istakli da je većina prijava za ovaj fond upućena sa okupirane Zapadne obale i iz Gaze.
Pozvali su na djelovanje kako bi se osigurala sigurnost humanitarnih radnika.
"Posljednjih godina vidjeli smo da su neke države pokazale destruktivnu tendenciju da otvoreno ne poštuju osnovne norme međunarodnog humanitarnog prava u sukobima u koje su uključene. Ova situacija zahtijeva od međunarodne zajednice u cjelini da preduzme odlučnu akciju u odbrani međunarodnog humanitarnog prava, koje čini osnovu međunarodnog poretka zasnovanog na pravilima", dodali su.