nevjerovatno

Zapanjujuće otkriće u Egiptu, arheolozi ne mogu da vjeruju svojim očima: Pa ovo što su oni radili, odjekuje do danas

Ruševna zgrada u Kafr El Sheikhu bila je mjesto gdje su nekada stajali stari Egipćani i gledali u zvijezde na nebu.

Prije više od 2.500 godina zgrada je predstavljala najveću astronomsku zvjezdarnicu poznatu u Egiptu u 6. stoljeću prije Krista, dio onoga što danas zovemo Hram faraona u gradu Buto, piše Science Alert.

Ondje su rani astronomi marljivo pratili kretanje Sunca i zvijezda, vitalnu uslugu u životima starih Egipćana.

Egipćani su bili među najvještijim astronomima u drevnoj historiji, a njihova ostavština odjekuje do danas. U starom Egiptu rođen je kalendar od 365 dana i dan od 24 sata. Potpuno su mapirali noćno nebo i imali vlastita zviježđa i zodijak, čiji su neki znakovi i danas prepoznati.

Novootkriveni opservatorij pokazuje te vještine, čak i sa samo oskudnim dokazima koji su odoljeli zubu vremena.

Neki predmeti od terakote pronađeni u zvjezdarnici

Posebno treba istaknuti veliki nagnuti sat u sjeni, dizajna koji su osmislili stari Egipćani za praćenje vremena. Ti su satovi bili vrsta sunčanog sata, koristeći kretanje sjene dok se Sunce kreće nebom kako bi pratili doba dana od zore do sumraka.

Ovaj se sat sastojao od niza vapnenačkih ploča od 4,8 metara na koje je bilo postavljeno pet ravnih vapnenačkih blokova, tri okomita i dva vodoravna. Iako su sada već stari, na ovim su blokovima nekada bile ispisane linije koje su pratile promjenu nagiba sjene koja je bacala na blokove dok se Sunce kretalo.

U jednoj kružnoj prostoriji pronađen je i veliki kameni blok, s dva kružna kamena bloka, jedan na sjeveru i jedan na zapadu. Ovo se također koristilo za praćenje nagiba Sunca.

Niz od pet manjih prostorija vjerovatno je korišten za pohranjivanje alata zvjezdarnice, dok se čini da su četiri male prostorije od blatne opeke i jedna kamena prostorija korištene kao toranj zvjezdarnice. Otkrivena je i velika dvorana s tri zida premazana žutom žbukom na kojoj su bili oslikani murali.

Radovi na iskapanju na astronomskom opservatoriju u Butu

Među njima je bio ritualni čamac s osam niša i dva vesla na stražnjoj strani. Na prednjem dijelu čamca arheolozi su nacrtali Horusovu glavu i Udjat oko, simbole povezane ne samo sa Svemirom i kosmosom, već i boga Horusa i božice Wadjet, najvažnijim božanstvima u Butu.

U sredini ove dvorane stoji kamena platforma na kojoj su pronađeni natpisi uglavnom astronomskih scena izlaska i zalaska sunca tokom tri godišnja doba promatrana u starom Egiptu.

Artefakti u zvjezdarnici uključivali su brončane statue Ozirisa i Nemesa, kip boga Besa od terakote i granitni kip koji datira iz 26. dinastije, pod vladavinom faraona Wahibrea Psamtika I. Ovaj kip prikazuje Ozirisa i upisan je u svećenika Psamtik-Seneba, koji sadrži titulu nositelja kraljevskog pečata.

Ostali artefakti uključuju alate za mjerenje, ogrlicu od fajanse menat, statuu boga Ptaha od fajanse, vjerske simbole od fajanse, keramičke predmete, poklopce za amfore od žbuke i stolove za žrtve.

Neki od artefakata pronađenih na tom mjestu, uključujući religijske figurice i novčiće

Astronomija je bila vrlo važna za stare Egipćane. Koristili su svoj složeni kalendar za označavanje protoka vremena i određivanje datuma vjerskih i političkih rituala, kao što su svetkovine i krunidbe. Također je bilo važno za praćenje godišnjih poplava Nila, poljoprivredu i plovidbu.

Danas svoj kalendar uzimamo zdravo za gotovo – on je samo dio našeg načina života, širom svijeta.

Ipak, barem djelomično, napornom radu i domišljatosti drevnih egipatskih astronoma možemo zahvaliti – i njihovom solidnom inženjeringu, što takvi hramovi još uvijek stoje kako bismo mogli proučavati njihov rad, hiljadama godina nakon što su njihovi životi nestali u pijesku.