Tim ljekara Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, na čelu sa prof. dr. Nermirom Granovom početkom ovog mjeseca uspješno obavio prvu transplantaciju srca u Bosni i Hercegovini.
Na pres-konferenciji Federalnog ministarstva zdravstva i Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu KCUS naglašeno je da to predstavlja historijski korak u oblasti transplatologije u Bosni i Hercegovini.
Federalni ministar zdravstva Nediljko Rimac čestitao je KCUS-u na uspješno obavljenoj prvoj transplantaciji srca "čime je otvoreno novo poglavlje transplantacijske medicine u BiH".
"Prva transplantacija srca u BiH, koja je obavljena 4. augusta ove godine u KCUS-u označila je početak novog transplantaciskog programa u FBiH. Predstavlja važan korak u našim nastojanjima da unaprijedimo transplantacijski program u FBiH, te da našim građanima omogućimo pravovremene i kvalitetne transplantacije u zdravstvenim ustanovama u FBiH.
Pokretanje programa transplantacije srca rezultat je višegodišnjeg rada na edukaciji zdravstvenih profesionalaca, osigranja svih potrebnih uvjeta za njihovu neometanu provedbu tj. uvjeta, prostora, opreme i kadra što je u konačnici rezultiralo i upješno urađenom prvom translantacijom srca i KCUS-u. Razvoj transplantacijske medicine jedan je od prioriteta Federalnog ministarstva zdravstva i kliničkih centara. Transplantacijska medicina predstavlja vrhunac savremene medicine čiji razvoj nije moguć bez visoko educiranog zdravstvanog kadra", kazao je Rimac.
Dodao je da sve ovo ne bi bilo moguće bez predanog rada Kantonalne bolnice Zenica, najuspješnije donatorske bolnice u FBiH, te izrazio zahvalnost porodici donora.
Uime v.d. direktorice KCUS Harije Maksić, direktorica Dijagnostičkih disciplina KCUS Sabiha Prevljak kazala je da je ponosna što dolazi iz zdravstverne ustanove u kojoj je prvi put u historiji naše zemlje urađana transplantacija srca.
"Ovaj značajan uspjeh rezultat je zajedničkog i predanog rada vrijednih i odgovornih ljekara, kao i ostalog medicinskog i nemedicinskog osoblja koje svakodnevno zajedno rade u službi u unaprjeđenja zdravstvenih usluga i daju ogroman doprinos u jačanju zdravstvenog sistema BiH. Transplantacija srca je historijski uspjeh za bh. zdravstvo i najveći uspjeh koji smo postigli do sada zahvaljujući predanom radu KCUS-a i Federlanog ministarstva zdravstva bez čije pomoći ne bilo transplantacijske medicine", kazala je Prevljak.
Kardiohirurg Nermir Granov, koji je sa timom uspješno obavio transplantaciju, kazao je "da je u ovome učestvovalo 800 profesionalaca tokom zadnjih šest godina, te da je on bio samo jedan mali točak u jednoj velikoj kompoziciji".
"To je bila kompletna logistika, od materijalne, kadrovske opreme koja je bila potrebna da se svede u jednu nit da bi se mogla izvesti ova operacija, koja je bila samo završni čin. Prije toga bilo je jako puno posla od strane ministarstva, jer ovo je praktično operativni program koji je od nule i skice doveden do toga da može uspješno funkcionisati. Naš put koji je krenio 2018. godine sa kolegama iz Kliničkog centra Ljubljana. Bez njihove podrške, u smislu edukacije i supervizije ne bi bilo moguće. Dobili smo dozvolu u junu 2022. da možemo izvoditi transplantaciju srca, ali od tada do sada se nije desilo da imamo donora. Zato bih zahvalio njegovoj porodici. Meni je na ponos što smo zaokružili jedan oblik liječenja, kada su srce i bolesti srca u pitanju jer sada imamo zaokruženu cjelinu. Na neki način smo dali novu vrijednost životu ljudi koji žive u BiH", kazao je dr. Granov.
Pacijent kojem je uspješno transplantirano srce, 44-godišnji Almir Hajdarević kazao je da se dobro osjeća od prvog dana nakon operacije, te izrazio zahvalnost čitavom osbolju KCUS-a, koje mu je, kako je rekao, omogićilo novi život, kao i porodici donora.