Promjena nastavnog plana i programa za historiju devetog razreda osnovnih škola u bh. entitetu RS po kojem je uvedena nova nastavna tema 'Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat', izazvala je burne reakcije u bh. javnosti.
Ovom promjenom učenici u osnovnim školama će učiti o zločincima Ratku Mladiću i Radovanu Karadžiću kao da su heroji, a ne ratni zločinci.
O svemu navedenom zatražili smo komentar visokog predstavnika, a u nastvku pročitajte reakciju OHR-a za Raport.
“Razočaravajuće je da se u kontekstu obrazovnog sistema u Bosni i Hercegovini ne uviđa njegova stvarna prednost, jer to je odlično sredstvo za prevazilaženje etničkih podjela i užasa iz prošlosti i osiguranje bolje budućnosti za nove generacije. Umjesto toga, obrazovni sistem se i dalje zloupotrebljava za daljnje stvaranje nepovjerenja. Etnocentrične perspektive i dalje dominiraju udžbenicima historije i vidimo nove planove da se ide i korak dalje u iskrivljavanju činjenica o ratnim zločinima počinjenim tokom 1990-ih i pojedincima odgovornim za te zločine", navode.
Ističu da kvalitetno obrazovanje mora uključivati i evropske vrijednosti, uključujući toleranciju.
"Imamo primjere u poslijeratnoj Evropi kako se obrazovanje može koristiti ne da bi se njime zatrovalo razmišljanje mladih generacija, nego kako bi se osiguralo da oni odrastaju sa zajedničkim interesima i perspektivama, slobodama i vrijednostima, bez obzira na njihovu etničku ili vjersku pripadnost i uprkos ratovima i zločinima iz prošlosti. Nadležni organi vlasti u Bosni i Hercegovini trebali bi koristiti školske programe za promoviranje zajedničkih vrijednosti, kritičkog mišljenja i višeperspektivnosti, kako bi jačali međusobno razumijevanje i poštovanje", poručuju.
Dodaju da se nadležni trebaju suzdržati od poduzimanja radnji koje doprinose politizaciji i instrumentalizaciji prošlosti i fokusirati se na međusobno razumijevanje i pomirenje.
"Nastavni planovi i programi historije čiji je cilj izmišljanje i relativizacija utvrđenih historijskih činjenica su teret za nove generacije koje zaslužuju da znaju šta se dešavalo u BiH u periodu 1992.-1995. godine. Svi koji smatraju da su dijelovi nastavnih planova i programa u suprotnosti s postojećim zakonskim okvirom trebaju to pitanje pokrenuti pred relevantnim pravosudnim organima", zaključuje se u reakciji OHR-a.