U Multimedijalnoj sali Općine Novi Grad Sarajevo večeras je održana izložba i poetsko veče „Riječ kao lijek“.
Ovaj kulturni događaj zajedno su organizirali Gazi Husrev-begova biblioteka u Sarajevu i Općina Novi Grad Sarajevo - Služba za obrazovanje, kulturu i sport povodom 8. septembra, koji se u svijetu obilježava kao Međunarodni dan pismenosti.
Kako je izjavila Šahsena Đulović, saradnica Gazi Husrev-begove biblioteke za odnose s javnošću, Biblioteka u saradnji sa Općinom Novi Grad Sarajevo organizira nekoliko kulturno-edukativnih projekata, s ciljem da široj javnosti prezentira bogatstvo bosanskohercegovačke kulturne baštine i historije.
„Ove godine realiziramo tri projekta u saradnji i pod pokroviteljstvom Općine. Prvi projekat je bila organizirana posjeta više od 1.000 učenika osnovnih škola sa područja Općine Novi Grad našoj biblioteci, a drugi projekat je večerašnji program. U narednom periodu realizirat ćemo i treći projekat, a to je jedna tematska filatelistička izložba”, objasnila je Đulović.
Gazi Husrev-begova biblioteka je kroz historiju imala neprocjenjivu važnost kada je riječ o razvoju pismenosti i obrazovanju stanovništva Bosne i Hercegovine. Ona je riznica pisanog blaga i arhivskih dokumenata koji svjedoče o privrženosti ovdašnjeg čovjeka knjizi i peru. Ovom prilikom skrenuta je pažnja na važnu ulogu Gazi Husrev-begove, ali i drugih biblioteka, kao institucija nauke i kulture u općoj pismenosti i obrazovanju društva u kojem djeluju.
„Večerašnjim programom smo željeli naglasiti da biblioteke, kao ustanove koje su posvećene afirmaciji i njegovanju pisane riječi, imaju važnu ulogu u očuvanju i promociji pismenosti koja nije samo osnovno ljudsko pravo, nego glavni faktor razvoja i napretka svakog društva. Na to smo željeli podsjetiti posebno jer svjedočimo nezavidnoj situaciji u kojoj se nalazi Nacionalna i univerzitetska biblioteka BiH, ali i generalno naše institucije kulture”, poručila je ona.
U okviru programa je pjesnik, publicista i umjetnik Mustafa Širbić govorio svoje autorske stihove, kao i stihove drugih bosanskohercegovačkih pjesnika i pisaca.
„Naziv večerašnjeg programa je zanimljiv - Riječ kao lijek; što bi značilo da mora postojati neka bolest. O kakvoj se bolesti radi, šta bi to moglo biti. Nauka govori da čovjek današnjice konstantno živi u nekom haosu, u njegovoj glavi svake dvije sekunde dolazi neka misao, a vrlo rijetko je prisutan sada. Većina tih misli nema pozitivnu boju, i znamo odakle te misli dolaze. Čovjek treba krenuti prema popravljanju vlastite nutrine. Svako je čovjek, ali treba raditi na tome da bude bolji čovjek“, poručio je, između ostalog, u izjavi Širbić.
Svojim muzičkim interpretacijama program je obogatio vokalni umjetnik i kompozitor Latif Moćević i pijanist Adis Vuga.