PRIMJENA OBAVEZE

Raport saznaje: Od 1. oktobra stranci će za ulazak u BiH morati dati biometrijske podatke

Obaveza davanja biometrijskih podataka uvodi se i pri utvrđivanju identiteta, izricanja mjere protjerivanja, stavljanja pod nadzor ili u postupku izdavanja potvrde o ostanku u BiH, naveli su za Raport iz Ministarstva sigurnosti BiH

Ministarstvo sigurnosti BiH pripremilo je prijedlog odluke o početku primjene obaveze davanja biometrijskih podataka pri ulasku stranaca u BiH počev od 1.oktobra, a saglasnost na ovu odluku treba dati Vijeće ministara BiH, saznaje Raport.

Iz dokumenta u koji je Raport imao uvid vidljivo je da je riječ o početku primjene obaveze davanja biometrijskih podataka u postupcima iz člana 122. Zakona o strancima BiH. Ovaj zakon je prošle godine proširen i dodatnim odredbama o biometrijskim podacima.

Odluka koju je pripremilo Ministarstvo sigurnosti BiH: Nova pravila za strance od 1. oktobra

Iz Ministarstva sigurnosti BiH, na naš upit potvrdili su za Raport ovu informaciju.

Obaveza godinama regulirana Zakonom, ali nije bilo odluke o početku primjene

„Odlukom o početku primjene obaveze davanja biometrijskih podataka određuje se da od 01.10.2024. godine počinje da se primjenjuje obaveza davanja biometrijskih podataka u postupcima iz člana 122. Zakona o strancima. U skladu sa ovom odlukom, biometrijski podaci stranaca uzimaju se prilikom: podnošenja zahtjeva za vizu, podnošenja zahtjeva za boravak i utvrđivanja identiteta ili izricanja mjere protjerivanja ili stavljanja pod nadzor ili u postupku izdavanja potvrde o ostanku.“, naveli su iz Ministarstva sigurnosti BiH.

Odgovor na naknadni upit Ministarstvu sigurnosti BiH, još čekamo, a on se odnosi na to zbog čega se obaveza davanja biometrijskih podataka nadležnim institucijama BiH za strance nije uvedena i ranije, jer ta odredba, uz napomenu da takvu odluku mora odobriti Vijeće ministara BiH, uz pribavljenu saglasnost Ministarstva vanjskih poslova BiH, Službe za poslove sa strancima i Granične policije BiH, postoji u Zakonu o strancima BiH još od 2015. godine kada je Zakon i donesen u PSBiH.

Prema Zakonu o strancima BiH, a i odluci Ministarstva sigurnosti BiH čija je primjena planirana od 1. oktobra, stoji da je stranac koji podnosi zahtjev za bh. vizu u obavezi da nadležnom DKP-u BiH odnosno Graničnoj policiji da potpis, te biometrijske podatke koji sadrže fotografiju i otiske 10 prstiju.

Zakonom je propisano da se otisci prstiju ne uzimaju od djece mlađe od 12 godina, ne uzimaju se ni od čelnika države i vlade i članova nacionalne vlade u pratnji bračnog druga, članova njihovih službenih delegacija ako su ih BiH ili međunarodne organizacije pozvale u službenu svrhu, ili vladara ili drugih visokih članova kraljevske porodice, ako su ih BiH ili međunarodne organizacije pozvale u službenu svrhu.

Također, stranac koji podnosi zahtjev za boravak u BiH dužan je da DKP-u BiH odnosno Službi za poslove sa strancima daju potpis, te biometrijske podatake koji sadrže fotografiju i otiske dva prsta. U ovom slučaju otisci prstiju se ne uzimaju od djece mlađe od šest godina, a potpis se ne uzima od djece mlađe od 12 godina.

Stranac kojem se utvrđuje identitet ili koji nezakonito boravi ili kojem je izrečena mjera protjerivanja iz BiH ili mjera stavljanja pod nadzor ili je u postupku izdavanja potvrde o ostanku dužan je da Službi za poslove sa strancima da potpis, te biometrijske podatake koji sadrže fotografiju i otiske 10 prstiju. Otisci prstiju, u ovom slučaju ne uzimaju se od djece mlađe od 14 godina.

Prema Zakonu biometrijski podaci pohranjuju se u Centralnu bazu podataka o strancima.

Ima li BiH tehničke kapacitete da od svih navedenih kategorija stranaca uzme biometrijske podatke, kao i uvjete za njihovu pohranu, također smo pitali Ministarstvo sigurnosti BiH i Službu za poslove sa strancima i ukoliko dobijemo njihove odgovore, naknadno ćemo ih objaviti.

Hoće li nova obaveza za strance prevenirati ulazak osoba opasnih po sigurnost

Iz Ministarstva sigurnosti BiH na raniji Raportov upit za koji smo dobili djelomičan odgovor, nisu odgovorili na pitanje ima li početak primjene obaveze za strance davanja biometrijskih podataka nadležnim tijelima BiH s tim što će i za građane BiH od 10. oktobra početi primjena novih pravila prilikom ulaska u EU .

Podsjećamo, Evropska unija je potvrdila da će od 10. novembra ove godine početi sa radom novi sistem ulaska i izlaska u zemlje šengenskog prostora. Ove izmjene će obuhvatiti oko šezdeset zemalja, uključujući Bosnu i Hercegovinu, čiji će državljani imati drugačiji način prelaska granice u zemlje EU.

Entry/Exit System (EES) između ostalog će pratiti vrijeme i mjesto boravka državljana BiH u EU, kako bi se osiguralo da oni ne borave u inozemstvu duže od dozvoljenih 90 dana u periodu od šest mjeseci.

U okviru sistema European Travel Information and Authorisation System (ETIAS) i od državljana BiH pri prelasku granice u neku od zemalja će se zahtijevati da dostave biometrijske podatke, kao što su otisci prstiju i fotografija lica i primjena ovog sistema u zemljama EU trebala bi biti operativna polovinom naredne godine.

Ove nove mjere imaju za cilj otežati kriminalcima ili teroristima ulazak u Evropsku uniju s lažnim pasošima.

Hoće li obaveza za strance, davanja biometrijskih podataka nadležnim institucijama BiH doprinijeti većoj prevenciji odnosno sprečavanju ulaska sumnjivih osoba u BiH još se ne zna.

Iz sada dostupnih dokumenata nije jasno da li će se obaveza davanja biometrijskih podataka pri ulasku u BiH primjerice odnositi na sve državljane Srbije ili Crne Gore, zemalja čiji građani ne trebaju vizu za ulazak u našu zemlju, a odakle je pak već bilo ulazaka u BiH nekoliko osoba poveznih s kriminalom i koji su čak i deportovani ili koji čekaju deportaciju iz BiH u zemlje porijekla.

Jer, za razliku od EU koja će od svih građana BiH, vjerovatno uz rijetke izuzetke, tražiti biometrijske podatke, prema odgovoru iz Ministarstva sigurnosti BiH, ali i odredbama člana 122. Zakona o strancima, pri ulasku u našu zemlju toj obavezi će podlijegati oni koji budu tražili vizu za ulazak u BiH, zatim podnosioci zahtjeva za boravak u BiH, te osobe koje su na neki način već bile pod nadzorom nadležnih institucija u zemlji.