Klimatske promjene

Apokaliptične poplave haraju Evropom, a stručnjaci tvrde da najgore tek dolazi

Poplave ne prestaju harati srednjom i istočnom Evropom, a stanje je alarmantno u brojnim pokrajinama.

Rumunija je postavila kampove za ljude koji su morali napustiti svoje domove te je pokrenula operacije spašavanja nakon što su u toj zemlji poplave ubile najmanje četiri osobe i uništile hiljade domova na istoku zemlje. Četvero mrtvih pronađeno je u jugoistočnoj regiji Galati, potvrdile su hitne službe za AFP.

Vojni brodovi i avioni koriste se za prebacivanje ljudi na sigurno, a premijer Marcel Ciolacu rekao je da je sada prioritet spriječiti daljnji gubitak života, prenosi BBC.

Proteklih dana obilne kiše zapljusnule su srednju i istočnu Evropu, rijeke su nabujale, a upozorenja od poplava izdana su širom Češke, Poljske, Austrije, Slovačke i Mađarske. U međuvremenu je na većim nadmorskim visinama već pao i prvi snijeg.

Podignute su brane protiv poplava u glavnom gradu Češke, Pragu. “Moramo biti spremni za najgori scenarij. Težak vikend je pred nama”, rekao je češki premijer Petr Fiala nakon sastanka vladinog centralnog kriznog komiteta, prenosi AlJazeera.

U dijelovima Poljske stanovnici su evakuirani. Poljski ministar unutrašnjih poslova Tomasz Siemoniak rekao je da je "situacija teška" u područjima koja okružuju četiri rijeke te upozorio da "najgore tek dolazi". Na jugozapadu je rijeka Biala premašila sigurnu razinu za dva metra, a posebno su zabrinuti za Morow i Glucholazy.

Stanovnici Glucholazyja su za BBC izjavili da su već pripremili vreće s pijeskom te pumpe za preusmjeravanje vode, ali da je "nemoguće predvidjeti što će se dogoditi." Dodali su da je ovo "noćna mora za ljude koji tamo žive" te da su svi uplašeni i da se čini kao da nema nade da će kiša tako skoro prestati.

"Naravno da se bojim. Voda je najjača sila prirode. Svi se boje", rekla je jedna građanka za BBC.

U gradu Wroclawu hiljade stanovnika moralo je koristiti stubišta visokih zgrada jer su dizala zatvorena zbog straha od poplava, izvijestili su lokalni mediji. Premijer Donald Tusk pokušao je uvjeriti javnost da prognoze "nisu previše alarmantne" i da se prijetnja ne odnosi na cijelu zemlju.

U Austriji, za koju se ranije navodilo da je doživjela najtopliji avgust otkako postoje mjerenja, mnoge regije očekuju 10-20 cm kiše u nekoliko dana. Ponegdje na sjeveru prognozira se preko 20 cm, prenosi BBC.

Manuel Kelemen, prognostičar za Puls24 TV, rekao je da je "ono što proživljavamo izvanredno, ako ne i bez presedana".

Moguće su i poplave i odroni, s olujnim vjetrom koji se očekuje u glavnom gradu Beču, a obilne snježne padaline na zapadu također su uzrokovale prekid prometa. U planinama na zapadu zemlje snijeg otežava promet na nekoliko cesta, a hitne službe traže muškarca nestalog u lavini. Tirol je mjestimice prekriven slojem snijega i do jednog metra, što je iznimna situacija sredinom septembra, a prošle su sedmice zabilježene temperature iznad 30 stupnjeva.

Neprekidna jaka kiša očekuje se i u njemačkoj pokrajini Bavarskoj.

Gradonačelnik mađarske Budimpešte izdao je treći stupanj opasnosti od poplava od ponedjeljka. Na niža područja Margitina otoka na Dunavu bit će postavljene vreće s pijeskom, uz napomenu da bi ovisno o poplavljenosti otok mogao u potpunosti biti zatvoren za vozila i pješake sredinom sljedeće sedmice.

Iz njegova ureda navode da se očekuje da će biti poplavljena niža obala Dunava.