Naš imunološki sistem je prva linija odbrane protiv štetnih patogena koji mogu pridonijeti razvoju akutnih i hroničnih bolesti. To je opsežna mreža organa, stanica i proteina koji rade zajedno kako bi zaštitili tijelo od virusa, bakterija, gljivica i drugih mikroorganizama. A ako 'napadači' uđu u tijelo i nanesu štetu, imunološki sistem je odgovoran za zacjeljivanje te štete i prilagodbu za buduće prijetnje, piše Health.
Postoji mnogo načina za jačanje imunološkog sistema, uključujući redovitu tjelesnu aktivnost i kvalitetan san. Međutim, prehrana - s naglaskom na određene hranjive tvari - također igra značajnu ulogu. Evo koje su namirinice najbolje za zdravlje imunološkog sistema:
Citrusno voće
Citrusno voće obiluje vitaminom C, nutrijentom koji je važan za zdravlje imunološkog sistema. Vitamin C, ili askorbinska kiselina, je vitamin topiv u vodi koji je neophodan za rast i obnovu tkiva. Kao antioksidans, vitamin C se bori protiv slobodnih radikala, što pomaže u prevenciji određenih vrsta raka, srčanih bolesti i drugih hroničnih zdravstvenih problema. S obzirom na to da naše tijelo ne može proizvoditi vitamin C, trebamo ga unositi putem prehrane. Citrusno voće se može konzumirati svježe ili kao sastojak u raznim jelima.
Jogurt
Istraživanja su pokazala da postoji povezanost između zdravlja crijeva i općeg zdravlja. Konzumacija namirnica poput jogurta, bogatog probioticima, može povećati broj dobrih bakterija u crijevnom mikrobiomu, što u konačnici doprinosi i jačanju imuniteta. Grčki jogurt je posebno koristan za imunološki sistem jer osigurava visokokvalitetne proteine i pomaže u raznolikosti bakterijskih sojeva u crijevima.
Orašasti plodovi
Orašasti plodovi su sjajan izvor cinka – nutrijenta je ključan za zdrav imunološki sistem. Orašasti plodovi, poput indijskih oraščića, badema i pinjola, izvrsni su izvori cinka pa ih se preporuča što češće dodati u prehranu. Orašasti plodovi su praktičan i zdrav međuobrok koji se može ponijeti bilo gdje ili dodati raznim jelima.
Đumbir
Mnoge studije sugeriraju kako đumbir može pozitivno djelovati na zdravlje imunološkog sistema. Ima antioksidativna i protuupalna svojstva pa radi toga može pomoći u smanjenju rizika od hroničnih zdravstvenih problema, poput kardiovaskularnih bolesti. Istraživanja su pokazala da đumbir blokira pro-upalne citokine i suzbija oksidacijske molekule koje doprinose upalama u tijelu. Đumbir vrlo jednostavno može postati dio uravnotežene prehranu, a najbolji izbor je svježi đumbir za koji se pokazalo da ima najsnažnije učinke na ljudsko zdravlje.
Kurkuma
Ovaj gorkasti začin sadrži biološki aktivni spoj poznat kao kurkumin koji surađuje sa stanicama imunološkog sistema kako bi poboljšao odbrambene sposobnosti tijela. Njegova gastro-zaštitna, protuupalna i antioksidativna svojstva suzbijaju metaboličke puteve koji pokreću upalu i oksidativni stres u tijelu, navodi Health. Mogućnosti kurkume u kulinarstvu su beskrajne. Može se dodavati juhama, varivima, smoothiejima, zobenim pahuljicama, marinadama pa čak i čajevima.
Bijeli luk
Bijeli luk je jedan od najpoznatijih 'prirodnih antibiotika' i već se dugo koristi u medicinske svrhe jer sadrži brojne važne spojeve koji su ključni za pravilno funkcioniranje imunološkog sistema. Ovi biološki aktivni spojevi doprinose različitim biološkim procesima u tijelu kroz svoja antibakterijska, protuupalna, antioksidativna i neurozaštitna svojstva. Ukusan je dodatak raznim jelima.
Drugi načini za jačanje imuniteta
Prehrana igra ključnu ulogu u održavanju zdravog imunološkog sistema. Međutim, za maksimalnu funkcionalnost imunološkog sistema potreban je holistički pristup koji uključuje:
- Dobru rutinu spavanja: kvalitetan san je neophodan za održavanje snažnog imuniteta jer daje priliku tijelu da se odmori i zamijeni važne stanice koje se bore protiv infekcija. Manjak sna je povezan s kroničnom upalom i povećanim rizikom od infekcija. Odrasli bi trebali spavati najmanje 7 sati po noći kako bi optimizirali zdravlje imunološkog sistema.
- Redovitu tjelesna aktivnost: Tjelesna aktivnost podržava zdrav imunološki sistem na nekoliko načina. Redovita fizička aktivnost može pomoći u smanjenju tjeskobe, podržati napore u upravljanju tjelesnom težinom i poboljšati obrasce spavanja.
- Upravljanje stresom: Iako je potrebno još istraživanja, trenutne studije pokazuju da povišeni nivoi stresa mogu biti povezani s disfunkcijom imunološkog sistema. Stres je širok pojam koji se može razlikovati među pojedincima. Međutim, tehnike upravljanja stresom, poput joge i meditacije, mogu pomoći u ublažavanju simptoma stresa.