Tužilaštvo BiH podiglo, a Sud BiH potvrdio optužnicu protiv Denisa Stojnića.
Stojnić je sarajevski ugostitelj i sportista, no poznatiji je kao čovjek blizak bivšem direktoru OSA-e Osmanu Mehmedagiću Osmici, koji ga je očito koristio za neke čudne i sumnjive poslove.
Kako je saopćeno iz Tužilaštva BiH, Stojnić se sumnjiči da je 'u periodu tokom 2021. i 2022. godine, koristeći počasnu iskaznicu OSA-e BiH, kao i svoje u javnosti i društvenim mrežama eksponirane česte kontakte sa nekadašnjim direktorom OSA-e BiH Osmanom Mehmedagićem, od tri osobe zahtijevao i primio novčane iznose od 20 000 KM, 25 000 eura i 24 000 KM'.
"Optuženi je novčane iznose zahtijevao i primio kako bi iskoristio svoj uticaj i položaj te posredovao da se navedenim osobama ukinu izrečene mjere o postojanju sigurnosne smetnje za pristup tajnim podacima, odnosno mjere kojima su proglašeni prijetnjom po nacionalnu sigurnost, prijetnjom za javni poredak, javni red i mir ili sigurnost Bosne i Hercegovine, te im je prijetilo protjerivanje iz BiH", saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
O čemu se zapravo radi?
Stojnić je osoba koje je često koketirala sa kriminalnim miljeom, ali i sa političkim strankama pa je tako bio član DF-a dok ga nije razočarao Željko Komšić, pa je bio i član Gradskog vijeća Grada Sarajevo kao član propale partije USD.
No, Stojnić je bio fasciniran objavještajnim službama što je prepoznao Osmica pa ga počeo koristiti za svoje poslove koje je obavljao mimo redovnog posla u OSA-i.
Brojne Sky prepiske otkrile su da je Stojnić bio i komunikacioni most između raznih kriminalnih grupa i Osmice, a zanimljivo je da su tokom suđenja za ubistvo sarajevskih policajaca i Stojnić i Elvis Keljmendi priznali da su 'radili' za OSA-u.
Stojnić je imao komunikacije sa FUP-ovcima (koji se također kompromitiraju u Sky prepiskama) Nerminom Šehovićem i Ibrom Bešlijom, koji su također bili bliski saradnici Osmice.
Da bi 'legitimizirao' Stojnićev 'rad' Osmica mu je dao i počasnu značku OSA-e mimo svih propisa. Sad je jasno za šta je Stojnić koristio tu značku.
Naime, iz saopćenja Tužilaštva je vidljivo da je Stojnić ucjenjivao ljude da će im 'završiti' nešto ističući bliskost s Osmicom i OSA-om preko značke i to debelo naplaćivao.
Prema nezvaničnim informacijama Raporta, među prevarenim i ucjenjenim od strane Stojnića i Osmice je jedna policajaka ali i neki biznismeni, prije svega iz Srbije (Sandžak).
Kako je funkcionirala prevara?
Prema informacijama Raporta, Osmica je tokom svog vladanja OSA-om izrekao stotije zabrana ulaska u državu, a velika većina je imala 'rok trajanja' od 24 sata.
Princip je bio ovaj: Osmica iskoristi svoje pravo kao direktora OSA-e da nekome zabrani ulazak u državu zbog navodnih informacija kako je ta osoba prijetnja po nacionalnu sigurnost. Onda nastupi Stojnić koji problem može 'završiti'. Počasna značka OSA-e služila bi kao dokaz da se Stojnić nešto pita i da zaista može riješiti problem.
Nekim čudom, nakon 24 sata problem i bude riješen i osoba koja je bila sporna više nije.
Ono što je šokantno jeste da ni Tužilaštvo BiH ne zna koliko počasnik znački je Osmica podijelio tokom svog mandata, pa su čak javno pozvali sve one koji su je dobili da se sami prijave. Inače, Osmica, zajedno sa bivšim predsjednikom Suda BiH Rankom Debevcem, čeka optužnicu Tužilaštva BiH za brojne zloupotrebe u OSA-i, prije svega za nelegalno prisluškivanje