Tajanstvena vrsta magme pronađena unutar ugašenih vulkana razasutih širom svijeta mogla bi sadržavati obilje elemenata rijetkih zemalja, ključnih sastojaka za električna vozila, vjetroturbine i druge čiste tehnologije, navodi se u izvještaju objavljenom u utorak.
Rijetki zemni elementi, kao što su lantan, neodim i terbij, ključni su za pomoć svijetu da prekine svoj dugi, destruktivni odnos s fosilnim gorivima koja zagrijavaju planet.
Ovi materijali - takozvani rijetki metali - zapravo nisu toliko rijetki, ali može biti izazovno izdvojiti ih jer se često nalaze u niskim koncentracijama. Kako potražnja za njima raste, mnoge zemlje pokušavaju pronaći nove izvore kako bi prekinule svoju ovisnost o Kini, koja trenutno dominira u opskrbnom lancu.
Nova studija "potencijalno otvara novi put za ekstrakciju rijetkih zemalja", rekao je Michael Anenburg, znanstveni novak na Australskom nacionalnom sveučilištu i autor studije.
Istraživanje je nadahnuto prošlogodišnjim otkrićem ogromnog nalazišta elemenata rijetke zemlje u Kiruni u arktičkoj Švedskoj, rudarskom gradu koji se nalazi na ogromnoj masi željezne rude, formiranoj prije oko 1600 miliona godina nakon intenzivne vulkanske aktivnosti.
Za naučnike s Australskog nacionalnog sveučilišta i Sveučilišta Kineske akademije znanosti to je postavilo veliko pitanje: zašto su rijetke zemlje tamo?
Htjeli su shvatiti je li ovo "geološka nesreća ili postoji nešto svojstveno tim vulkanima bogatim željezom što ih čini bogatima elementima rijetke zemlje?" Anenburg je rekao za CNN.
Nisu mogli posjetiti niti jedan da saznaju - ova vrsta vulkana je nevjerovatno rijetka. "Nikada nismo vidjeli da magma bogata željezom izbija iz aktivnog vulkana, ali znamo da su neki ugašeni vulkani, stari milionima godina, imali ovu zagonetnu vrstu erupcije", rekao je Anenburg.
Dakle, naučnici su simulirali magmatsku komoru u svom laboratoriju koristeći sintetičku stijenu sličnog sastava onima iz ovih izumrlih vulkana, stavljajući je u peć pod tlakom i zagrijavajući do ekstremno visokih temperatura.
Nakon što se stijena otopila i postala "magmatična", magma bogata željezom apsorbirala je sve elemente rijetke zemlje iz svog okruženja, prema studiji koja je zaključila da je ova magma bogata željezom do 200 puta učinkovitija u koncentriranju rijetkih zemalja od magma koja obično izbija iz običnih vulkana.
Nalazi sugeriraju da bi moglo biti neistraženih naslaga rijetkih zemalja u ugašenim vulkanima širom svijeta, uključujući Sjedinjene Države, Čile i Australiju.
Na mnogim od tih nalazišta već se vadi željezna ruda, što je potencijalna dobit za tvrtke i okoliš, rekao je Anenburg. Tvrtke mogu dobiti veću vrijednost od rudnika i "možda više nećemo morati iskopavati resurse na novom mjestu", rekao je.
Studija ima zanimljiv pristup, rekao je Lingli Zhou, docent za energetski kritične metale na Vrije Universiteit Amsterdam. "Počinju od laboratorija, a zatim pokušavaju oponašati prirodno okruženje, kako bi shvatili kako se te rijetke zemlje zapravo mogu akumulirati na malom mjestu u cijeloj kori."
To će biti vrijedna informacija za geologe na terenu koja će im pomoći da pronađu bogata, ekonomski isplativa nalazišta koja bi mogla pomoći u diverzifikaciji opskrbnog lanca rijetkih zemalja, rekla je za CNN.