Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović obratio se na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija u New Yorku, u okviru debate o temi “Maintenance of international peace and security – Leadership for peace”.
Bećirović je naglasio da je savremeni svijet suočen s novim geopolitičkim, geoekonomskim, geoenergetskim, sigurnosnim, demografskim i drugim izazovima, te da svjedočimo najsloženijem vremenu u historiji ljudske civilizacije, saopćeno je iz Predsjedništva BiH.
"Živimo u najranjivijem razdoblju, u kojem nas politička ili neka druga pogreška mogu dovesti do rata katastrofalnih razmjera. Novi globalni izazovi multipolarne rekonfiguracije svijeta zahtijevaju ozbiljne odgovore. Naša je dužnost boriti se za mir – poručio je Bećirović.
Napomenuo je da građani BiH smatraju da je mir najviša vrijednosti i temeljni uslov za progres čovječanstva, jer “mir nije samo koncept koji treba shvatiti kao odsutnost oružanog sukoba. On zahtijeva dublje razumijevanje, ne samo na međunarodnom, nego i na nacionalnom nivou”.
"Zajedno gradimo kulturu mira. Bez afirmacije i jačanja kulture mira, čovječanstvo teško može preživjeti. Kultura mira je skup vrijednosti, stavova i načina života utemeljenih na poštovanju života, promoviranju svih ljudskih prava, promoviranju nenasilja i poštovanju načela suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti država. Gdje smo mi danas? Da li smo naučili temeljne historijske lekcije nakon Drugog svjetskog rata? – kazao je.
Bećirović je upozorio na “opasnost nedavno održanog tzv. svesrpskog sabora u Beogradu”.
"Deklaracija usvojena na ovom panetničkom saboru flagrantno ugrožava nezavisnost i suverenitet Bosne i Hercegovine, kao i nekih drugih država u jugoistočnoj Evropi. Također, Deklaracija tzv. svesrpskog sabora je suprotna međunarodnom pravu i predstavlja krajnje opasnu politiku, s nesagledivim konsekvencama. Uspostavljanje panetničkih sabora je prijetnja miroljubivoj i ravnopravnoj saradnji među državama članicama UN-a – podvukao je Bećirović.
Pozvao je delegate da “zajedno odluče da XXI. stoljeće bude stoljeće mira, a ne stoljeće novih tragedija” i podsjetio da je Bosna i Hercegovina preživjela, tokom 1990-ih godina, brutalnu agresiju, genocid, zločine protiv čovječnosti i druge zločine.
"Zbog toga, moja država posebno cijeni mir i slobodu. Također, Bosna i Hercegovina aktivno doprinosi afirmaciji mira i miroljubivih odnosa među državama. Naša poruka je kristalno jasna: umjesto obnove velikodržavnih politika, okrenimo se ekonomskom razvoju i saradnji. To je naš zajednički interes – zaključio je predsjedavajući Predsjedništva BiH.