Klasična crna kafa ili kafa s mlijekom, instant napitak ili sočni cappuccino - kojom god vrstom najviše voljeli ući u dan, povremeno kušanje nečeg novog i drugačijeg uvijek je dobrodošlo.
No, doći do kave koja je nešto posebno nije uvijek lako. Ponuda je uglavnom jednolična, s tek ponekim razlikama u omjeru Arabice i Robuste, intenzitetu okusa i aroma. Uz to nam je lako previdjeti da je tokom protekla dva stoljeća rasta popularnosti ovog obožavanog napitka nastalo nekoliko desetina posve unikatnih vrsta!
Od onih koje nastaju probavom životinja, preko kuhanih sa začinima, do onih savršenog spoja slatkih i gorkih aroma kojima se poželimo vraćati iznova i iznova; u svijetu se kriju bezbrojni načini branja, obrade, prženja i kuhanja kafe koje definitivno vrijedi istražiti.
Finca El Injerto
Jedna od daleko najslavnije i najneobičnije kafe je Finca El Injerto, čija historija seže u daleku 1874. godinu. Ova kafa od tada do danas proizvodi se u planinskom području Gvatemale koje se prostiru na visinama od 1500 do 2000 metara.
Idealni uvjeti rezultiraju jedinstvenim zrnima kafe, koja su prepoznatljiva po notama čokolade, karamela, voća, orašastih plodova i cvijeća, ovisno o sorti i načinu obrade.
Kopi Luwak
Kopi Luwak je najekskluzivnija i najskuplja kava na svijetu, a visoka cijena dolazi od neobične metode proizvodnje. Naime, proizvodi se od zrna koja su djelomično probavljena od indonezijskog cibeta! No, ne brinite, prije nego što završe u formi vaše kafe, zrna su temeljito očišćena i obrađena prije prženja.
Ime se odnosi upravo na ovaj intrigantan stil proizvodnje, a sam okus ovisi o izvoru zrna i prženju, no najčešće je glatkog, zemljanog i slatkastog okusa s daškom čokolade.
Black Ivory
Na gotovo identičan način proizvodi se i premium Black Ivory kava, s jedinom razlikom što je probavljaju slonovi. Riječ je o jednoj od uvjerljivo najrjeđih kafa, s pripadajuće visokom cijenom.
Proizvodi se od 100% tajlandskih zrna Arabice, ubranih na visini do 1500 metara. Zatim se zrna donose u Surin, gdje ih svaka porodica koja brine o slonovima miješa s omiljenom hranom ovih divovskih životinja.
Nakon probavljanja, zrna su ručno skupljena, oprana, osušena i pržena do savršenstva, s finalnim rezultatom kafe prepoznatljivog zemljanog okusa s notama voća i začina, uz blagu slatkoću.
Cascara
Lista neobičnih kafa nezamisliva je bez Cascare, poznate i kao čaj od kafe. Dobiva se od osušene kožice zrna kafe te je njen okus sličniji suhom voću poput grožđica. Ovu kfu obožavat će svi koji vole slatkije arome, ali i osobe osjetljivije na kofein jer Cascara sadrži manji udio od uobičajene kafe.
Zelena kafa
U manje intenzivne kafe uvrštava se i zanimljiva zelena kafa, koja ima blaži okus s izraženim biljnim notama. Osim što je obožavaju osobe koje nisu toliko sklone jakim, gorkim kafa, iznimno je zdrava.
Naime, zbog izostanka prženja, zadržava veću količinu klorogenske kiseline, koja se smatra korisnom za zdravlje jer može pomoći u regulaciji šećera u krvi i ubrzavanju metabolizma.
Sahra kafa
S druge strane, začinjena, jaka i bogata okusom je Sahra kafa, napravljena tradicionalnom arapskom metodom pripreme kave, koja uključuje i začine poput kardamoma, klinčića ili cimeta. Kuha se u džezvi i poslužuje u malim šoljama bez mlijeka ili šećera.
Barrel-aged kafa
Svi oni željni nečeg drugačijeg dolaze na svoje s barrel-aged kafom koja je prošla kroz proces starenja u bačvama koje su prethodno korištene za sazrijevanje alkohola, poput burbona, viskija ili vina. Ovaj postupak daje zrncima kave jedinstven okus i aromu, koja se razlikuje ovisno o vrsti bačve, trajanju starenja i sorti kafe.
Zrna kafe upijaju note alkohola, drva i začina iz bačve, što rezultira složenim okusom, najčešće a aromama vanilije, karamele, suhog voća i nijansama alkohola.