svemir

Sunce će kad-tad uništiti Zemlju, a naučnici sada tvrde da se to može spriječiti

Astronomi su pronašli planet veličine Zemlje koji kruži oko bijelog patuljka, sugerirajući da je možda sudbina našeg svijeta da ga Sunce ne uništi za otprilike 5 milijardi godina.

Ovaj sustav nalazi se 4.000 svjetlosnih godina od nas i doista je pregled jedne od mogućih budućnosti Zemlje.

Sunce je prosječna žuta zvijezda. Nije previše masivan da postane supernova, ali će u budućnosti ostati bez vodika da se stopi u svojoj jezgri. Kada se to dogodi, Sunce će se srušiti samo na sebe (ali samo malo), povećavajući temperaturu u svojoj jezgri kako bi moglo stopiti helij. Viša temperatura uzrokovat će još jednu promjenu, Sunce će se nabubriti u crvenog diva.

Procjenjuje se da će Sunce koje se širi postati veliko, lako gutajući orbitu Merkura i Venere, dosežući sve do orbite našeg planeta. Ali moguće je da Zemlja preživi. Kako se Sunce širi, njegova masa postaje sve raširenija, mijenjajući dinamiku Sunčevog sustava. Zemlja bi mogla migrirati prema van na mnogo većoj orbiti.

"Trenutno nemamo konsenzus bi li Zemlja mogla izbjeći da je proguta sunce crvenog diva za 6 milijardi godina", rekao je u izjavi glavni autor dr. Keming Zhang sa Sveučilišta Kalifornije San Diego. "U svakom slučaju, planet Zemlja bit će nastanjiv samo još oko milijardu godina, a tada bi Zemljini oceani bili ispareni zbog efekta staklenika - mnogo prije rizika da ih proguta crveni div."

Novi sustav ima bijelog patuljka mase otprilike polovice Sunca oko kojeg kruži planet veličine Zemlje na otprilike dvostruko većoj udaljenosti između Zemlje i Sunca, a zatim svijet 17 puta mase Jupitera, vjerovatno smeđeg patuljka. Nije tačna replika našeg Sunčevog sustava, ali je mjesto za dobivanje uvida.

“Ne zna se može li život preživjeti na Zemlji kroz to razdoblje (crvenog diva). Ali svakako je najvažnije da Zemlju ne proguta Sunce kada postane crveni div,” dodala je Jessica Lu, izvanredna profesorica i predsjednica astronomije na UC Berkeley.

"Ovaj sustav koji je Keming pronašao primjer je planeta - vjerojatno planeta sličnog Zemlji koji je izvorno bio na sličnoj orbiti kao Zemlja - koji je preživio fazu crvenog diva svoje zvijezde domaćina."

Otkriće je bilo moguće samo zahvaljujući fenomenu zvanom mikroleće. Uglavnom, ovaj sustav se nalazi ispred daleke zvijezde koja se nalazi 25.000 svjetlosnih godina daleko u središtu Mliječne staze. Gravitacija sustava povećala je svjetlost zvijezde 1000 puta, a istraživači su uspjeli rekonstruirati svojstva sustava. Ono što nisu mogli vidjeti bila je zvijezda u sustavu pa su shvatili da mora biti bijeli patuljak.

"Naši se zaključci temelje na isključivanju alternativnih scenarija, budući da bi normalna zvijezda bila lako vidljiva", rekao je Zhang. "Budući da je leća tamna i male mase, zaključili smo da može biti samo bijeli patuljak."

"Ovo je slučaj kada je vidjeti ništa zapravo zanimljivije nego vidjeti nešto", rekao je Lu, koji traži događaje mikroleća uzrokovane slobodno lebdećim crnim rupama zvjezdane mase u Mliječnom putu.

Rad koji opisuje rezultate objavljen je u časopisu Nature Astronomy.