Ambasador Bosne i Hercegovine u Sjedinjenim Američkim Državama Sven Alkalaj učestvovao je u Vašingtonu na Ministarskom sastanku Globalne koalicije za borbu protiv Daesha/ISIL-a, na kojem su učestvovali i brojni koalicioni partneri na ministarskom i ambasadorskom nivou.
Domaćin sastanka, državni sekretar Sjedinjenih Amerićkih Država Antony Blinken je u uvodnom obraćanju naglasio da su SAD prije deset godina mobilizirale globalnu koaliciju da se suprotstave ISIL-u ili Daeshu, nihilističkoj terorističkoj grupi, koja je tokom nekoliko mjeseci okupirala teritoriju koja je činila trećinu Iraka i Sirije, koju je iskoristio za provođenja užasne kampanje nasilja i brutalnosti.
Tokom naredne decenije, ova koalicija je porasla sa 12 na 87 zemalja. Istaknuto je da su napravljena vitalna i teško stečena dostignuća, ali da posao još uvijek nije završen.
Alkalaj je u svom obraćanju istakao beskompromisnu opredijeljenost Bosne i Hercegovine sprečavanju i borbi protiv terorizma kao globalne prijetnje, kao i učešću u aktivnostima međunarodne zajednice u tom pogledu. Bosna i Hercegovina snažno osuđuje terorizam u svim oblicima.
Bosna i Hercegovina je partner u vraćanju bivših stranih boraca, te je uspostavila međuagencijsko koordinaciono tijelo kako bi nadgledala buduće aktivnosti repatrijacije, progona ili reintegracije bivših stranih boraca iz Iraka i Sirije.
U toj borbi protiv terorizma naša zemlja je imala podršku SAD i EU partnera, koji su je prepoznali kao partnera u borbi za globalnu sigurnost.
Alkalaj je potom kazao da se Bosna i Hercegovina uspješno suočila sa izazovom prvog organizovanog povratka bosanskohercegovačkih državljana iz konfliktne zone u decembru 2019. godine, kada je procijenjeno da su se stekli uslovi za povratak prve grupe bh građana iz Sirije.
Njihov povratak je proveden na kontrolisan način i u skladu sa pozitivnom legislativom BiH i međunarodnim obavezama na polju borbe protiv terorizma.
U zaključku obraćanja, Alkalaj je naglasio da represija sama ne može zaustaviti širenje opasnih ideologija. Zbog toga se naglasak mora staviti na rješavanje pitanja siromaštva, unaprjeđenja obrazovanja i znanja, te raditi na jačanju političke, ekonomske i sigurnosne saradnje kako bi bili u stanju zaštiti društva od terorizma i radikalizma, saopćeno je iz Ureda za odnose s javnošću MVP BiH.