Region

Održana komemoracija za Bandića: Bio je široke hercegovačke duše i purgerskog šarma

U zagrebačkom HNK-u održana je komemoracija za pokojnog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića, a zbog epidemioloških mjera broj uzvanika bio je ograničen na 150 osoba.

Bandić je preminuo 28. februara od srčanog udara u 66. godini života, a na čelu Zagreba bio je dvije decenije.

Na komemoraciji su govore održali vršiteljica dužnosti gradonačelnice Jelena Pavičić Vukičević, ministrica kulture i medija kao izaslanica predsjednika Vlade Nina Obuljen Koržinek te dugogodišnji Bandićev prijatelj Ratko Maričić.

"Napustio nas je jedan od najvećih među nama. Gradonačelnik čije će ime zlatnim slovima biti upisano u povijest našeg grada, uz rame s najuglednijim ocima naše metropole. Političar koji je svojim djelovanjem obilježio našu suvremenu povijest, a svojim talentom, umijećem, fokusiranošću i načinom življenja politike postao najveći nakon utemeljitelja države Franje Tuđmana, što mu priznaju čak i mnogi politički neistomišljenici", rekla je Pavičić Vukičević.

U ideološki opredijeljenom društvu Bandić je pokazivao širinu i otvorenost, imao je vremena i ljubavi za čovjeka i njegove potrebe, osobito one najpotrebitije te se nije osvrtao na kritike i podmetanja. Za grad je davao cijeloga sebe - svoje zdravlje, vrijeme i život, ustvrdila je.

"Nije stvarao grad zatvoren u svoje zidine, već grad koji je pomagao svim hrvatskim krajevima i koji je osjećao odgovornost i prema Hrvatima u BiH, ali i prijateljskim gradovima diljem ovog dijela Europe. Bio je svoj i neponovljiv, široke hercegovačke duše i purgerskog šarma, zagrebačke uglađenosti i južnjačkog temperamenta i neiscrpne energije", kazala je Pavičić Vukičević.

Dodala je kako će Zagreb teško više ikad imati takvog gradonačelnika, koji će davati toliko od sebe za boljitak grada, te pokojnom Bandiću zahvalila na svemu što je činio.

"Čast nam je da smo bili tvoji suradnici, prijatelji i suvremenici. Jedino što nam sada preostaje jest nastaviti tamo gdje si stao i činiti naš grad još boljim i uspješnijim", rekla je Pavičić Vukičević.

Obuljen Koržinek istaknula je kako je Bandić živio svoje političko i javno djelovanje, a svojom neiscrpnom energijom snažno je obilježio razvitak grada.

“Iza njega su ostali brojni kapitalni projekti, ali i male humane geste posvećene dobrobiti pojedinaca. Mnogi će ga sugrađani najbolje pamtiti upravo po toj ljudskoj neposrednosti, jednostavnosti i pristupačnosti", rekla je.

Njegovi politički oponenti česti su iznosili kritičke stavove zbog njegovog načina upravljanja gradom, ali činjenica da su mu građani Zagreba na demokratskim izborima dali povjerenje izaziva poštovanje, po tome će ga pamtiti i Zagreb i Hrvatska, poručila je ministrica kulture i medija.

Istaknula je kako je suradnja između Vlade i gradonačelnika Zagreba bila usmjerena boljitku i razvoju grada, a u zadnjih godinu dana naporima da se Zagreb obnovi nakon potresa u martu

Komemoraciju je vodio Dražen Siriščević koji je u uvodnom govoru istaknuo da je Bandićev život bio obilježen radom za Zagreb, a tokom komemoracije pročitao je poruke saučešća koje su uputili bivšeg ambasadora Rusije u Zagrebu Anvara Anzimova, predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, predsjednika Vlade Republike Hrvatske Andreja Plenković, čelnika Srpske pravoslavne crkve i Islamske zajednice, te hercegovačkog mjesta Grude i Društva distrofičara Zagreba.

Uz članove obitelji pokojnog Bandića, kćer Ana-Mariju i suprugu Vesnu Bandić, komemoraciji su prisustvovali Bandićevi saradnici i prijatelji.

Na kraju komemoracije prikazan je kratak film u kojemu su uz scene s Bandićem prikazani njegovi projekti koje je razvio za vrijeme upravljanja gradom, od fontana i Muzeja suvremene umjetnosti, do remetinečkog rotora i sljemenske žičare, nakon čega su prisutni zapljeskali.

Zagrebačka filharmonija izvela je skladbu “Adagio for Strings” Sameula Barbera te pjesme "To je moja zemlja", "Vraćam se Zagrebe tebi" i “Fala”.

Komemoracija je održana uz direktan prijenos na Hrvatskoj radioteleviziji, koji se mogao pratiti i na video zidu ispred zgrade HNK-a, gdje se okupilo nekoliko desetaka građana.