Putna komunikacija između Mostara i Jablanice uspostavljena je večeras, ali isključivo za vozila spasilačkih službi i za hitne slučajeve, kao što je slučaj i s drugim osposobljenim cestovnim pravcima, saopćila je Vlada Hercegovačko-neretvanskog kantona.
Na terenu je, uz profesionalne službe, sada više od 300 volontera koji pomažu pučanstvu, ali iz CZ-a apeliraju na sve koji žele pomoći da se prvo jave u operativna središta civilne zaštite odnosno ne dolaze na pogođeni prostor samoinicijativno.
Prema službenim podacima iz Stožera Civilne zaštite Hercegovačko-neretvanske županije i MUP-a HNK-a, broj smrtno stradalih osoba na poplavom pogođenim područjima s današnjim je danom porastao na 15, od čega je trinaest usmrćenih pronađeno u Jablanici, a dvoje u Konjicu.
Spasioci su, pretražujući prostor, tokom današnjega dana pronašli još dva beživotna tijela, jedno u Buturović Polju (Grad Konjic), drugo na području Donje Jablanice.
Osobe koje su ostale bez domova smještene su u mjesnim hotelima i Staračkomu domu Jablanica, dok je većina pronašla smještaj kod prijatelja i rodbine u stanovima i obiteljskim kućama Jablanice i Konjica. Stožer CZ-a HNK-a još je jučer osigurao 80 ležajeva u sportskoj dvorani u Jablanici, za slučaj potrebe za prihvat unesrećenih, a te ležajeve sada koriste spasioci za prenoćište i predah.
Civilna zaštita i volonteri opskrbljuju pučanstvo osnovnim potrepštinama, a najveća je potreba za pitkom vodom, hranom i lijekovima. Prema informacijama iz Transfuzijskoga centra Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, zahvaljujući mnogobrojnim darivateljima, zaliha krvi ima u dostatnim količinama.
Na području Grada Konjica potpuno je uništeno dvadesetak kuća, a ta se brojka u Jablanici penje na više desetina. Spasilačke su ekipe i dalje na terenu i intenzivno nastavljaju traganje za nestalima, radeći i na uklanjanju nastale štete.
Stručni timovi usporedo djeluju na saniranju porušene prometne (cestovne i željezničke), telekomunikacijske i elektroenergetske infrastrukture.