"Jurassic Park" i njegovi genetski modificirani dinosauri bjegunci su čista naučna fantastika - to se nikada neće dogoditi.
Međutim, to ne znači da naučnici nisu zainteresirani za vraćanje prošlosti u život u nekom obliku.
Projekti oživljavanja životinja koje su nedavno izumrle - mamuta, dodoa i tasmanijskog tigra - dosežu tačku preokreta, iako je cilj stvoriti hibridnu aproksimaciju tih bića, a ne karbonske kopije, prenosi CNN.
Istraživači također traže drevnu DNK za potencijalni izvor novih molekularnih lijekova.
Drugi pak oživljavaju drevne biljke kako bi proučavali njihovu evoluciju i genetsku raznolikost, što bi jednog dana moglo pomoći ljudima da imaju koristi od davno izgubljenih vrsta s ljekovitim svojstvima.
U 1980-ima, arheolozi su iskopali netaknuto sjeme u špilji u Judejskoj pustinji.
Decenijama kasnije, doktorica Sarah Sallon, osnivačica Istraživačkog centra za prirodnu medicinu Louis L. Borick u Jerusalemu, oformila je drugi studijski tim koji ga je posadio da vidi šta će se dogoditi.
Na iznenađenje istraživača, pet sedmica kasnije pojavio se maleni izdanak, čiji su fragment naučnici mogli datirati - sjeme je bilo staro nevjerovatnih 1.000 godina.
Nevjerovatno, stablo je raslo i sada je visoko tri metra, iako nikada nije cvjetalo niti davalo plodove.
Koristeći sekvenciranje DNK, istraživači su identificirali misteriozno stablo kao dio roda Commiphora, ali njegova tačna vrsta nije poznata i vjerovatno je izumrla, prenosi CNN.