Ponašanje najjačih svjetskih oluja se mijenja. Da bismo se prilagodili razornijim uraganima, tajfunima i tropskim ciklonima, moramo znati kako se oni mijenjaju.
Potaknuti toplinom iz oceanskih voda, uragani, tajfuni i tropski cikloni ponekad su poznati kao prirodni parni strojevi. Dok bure iznad oceana, svoju toplinu pretvaraju u brutalnu kinetičku energiju koja sravnjuje otoke i preplavljuje obalne gradove, a za oporavak su potrebni mjeseci hitnih popravaka.
Temperature oceana sada ruše sve rekorde, a ovi "motori" reagiraju u skladu s tim, sijeku različite putove preko oceana, usporavaju i postaju manje predvidljivi i opasniji.
Sada postoji utrka da se tačno shvati kako uragani mijenjaju pravila i obrasce koje smo vidjeli prije, u nadi da ćemo naučiti kako se možemo prilagoditi.
Duža sezona
Postoji jasan sezonski ciklus uragana u Atlantiku, s vrlo malo ili nimalo zimi, a vrhunac je u septembru. Snažan, rani početak sezone uragana u skladu je s onim što bismo očekivali s klimatskim promjenama, kaže James Kossin, klimatski i atmosferski naučnik u mirovini iz američke Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (Noaa), piše BBC.
"Sami uragani jednostavno reagiraju na okolinu u kojoj se nalaze", kaže Kossin. "I tako, ako učinite da okoliš u junu izgleda kao okoliš koji bi inače bio u avgustu ili septembru, tada će se uragani jednostavno ponašati kao da je avgust ili septembar. Oni nemaju kalendar."
Izuzetno topli oceanski uvjeti koje sada vidimo potaknuti su klimatskim promjenama, iako postoje i drugi čimbenici koji su ovu sezonu učinili aktivnom, poput sadašnjeg prijelaza iz El Nina u La Ninu, što ima tendenciju poticanja olujne aktivnosti.
"U sve toplijoj klimi, očekivali bismo da će vode biti topline koje su nam potrebne za uragane ranije tijekom godine", kaže Kristen Corbosiero, izvanredna profesorica na odjelu za atmosferske i okolišne znanosti na Sveučilištu Albany u New Yorku. "Tako da je sigurno moguće da ćemo vidjeti ranije sezone i dulje sezone uragana koji napreduju."
Dok je intenzivan rani početak sezone 2024. s uraganom Beryl u skladu s onim što klimatolozi mogu očekivati da će vidjeti s klimatskim promjenama, prerano je promatrati dosljednu promjenu sezone. "[To] još nije nešto što se jasno pojavljuje u podacima", kaže Suzana Camargo, profesorica fizike oceana i klime na Sveučilištu Columbia.
'Smicanje je smrt'
Jedna od najjačih oluja koja se nedavno stvorila u Atlantiku dogodila se u uvjetima koji su trebali spriječiti nastanak uragana, kaže Hugh Willoughby, profesor istraživanja Zemlje i okoliša na Međunarodnom sveučilištu Florida.
U septembru 2023., na vrhuncu atlantske sezone, uragan Lee naglo je jačao u oluju pete kategorije. U to je vrijeme bio na snazi El Niño, koji općenito ima prigušujući učinak na oluje u Atlantiku zbog većeg smicanja vjetra i atmosferske stabilnosti.
"Pomicanje je smrt za uragane", kaže Willoughby. Vertikalno smicanje vjetra je promjena brzine i smjera vjetra na različitim visinama - veliko smicanje vjetra remeti strukturu uragana. "Zamislite da imate turbinski motor – smicanje izbacuje neke od lopatica", kaže Willoughby.
Tako da je peta kategorija poput uragana Lee nastala unatoč značajnom smicanju kao "gadno iznenađenje". Izvanredna toplina oceana u rujnu 2023. možda je nekako nadjačala utjecaj smicanja, kaže Willoughby, iako nije sasvim jasno zašto.
– O tome moramo razmisliti mi, teoretičari.
Brže intenziviranje
Velika većina uragana koji se formiraju u Atlantiku ne dosegnu svoj potencijal, kaže Willoughby. U relativno uskim ograničenjima atlantskog bazena, oluja će često doći do kopna prije nego što dosegne vrhunac intenziteta ili će naletjeti na jako smicanje vjetra, što pomaže u raspršivanju oluje.
"Ali kada sve bude kako treba, brzo će se intenzivirati i doseći svoj maksimalni potencijalni intenzitet, koji je definiran temperaturom površine oceana ispod uragana", kaže Willoughby.
Postoji "vraški puno dokaza" da se stope intenziviranja povećavaju kako oceani postaju topliji, dajući više goriva olujama, kaže Kossin.
"Sve se svodi na količinu raspoloživog goriva", kaže on. "To je nešto poput mijenjanja mlaznica u karburatoru. Promijenite mlaznice kako biste omogućili ulazak više goriva i miješanje sa zrakom, dobit ćete više konjskih snaga. Moći ćete krenuti od nule to 60 brže i to je tvoje pojačanje."
Jači vršni intenzitet
Vrhunac intenziteta uragana također raste s klimatskim promjenama. U studiji iz 2020., Kossin je otkrio da se intenzitet oluja između 1979. i 2017. povećavao za oko 6% po desetljeću. Sada postoji 25% veća vjerojatnost da će oluje doseći prag od 180 km/h (180 km/h) nego prije 40 godina da bi bile klasificirane kao veliki uragan.
Općenito, udio tropskih ciklona kategorije tri ili više vjerovatno će se povećati, prema Međunarodnom panelu za klimatske promjene (IPCC).
"Temperatura oceana definira maksimalni intenzitet koji uragan može doseći", kaže Willoughby.
U svibnju 2024. analiza BBC-ja otkrila je da su temperature svjetskih oceana obarale rekorde svakog dana u prethodnoj godini.