Adnan Smajlović, Sančez Jukić i Aida Halać pušteni su 4. oktobra iz pritvora u kojem su bili od aprila ove godine, a riječ je o trojci koja je osumnjičena u akciji "Black Tie 2" , vijest je koju smo ranije danas objavili.
Što je posebno zanimljivo, Tužilaštvo Bosne i Hercegovine ne da se nije žalilo na ovu odluku Suda BiH, već je Sud upravo postupao po prijedlogu Tužilaštva da se, umjesto pritvora, odrede samo mjere zabrane za trojku koja se sumnjiči da je dio kriminalne grupe, odnosno da su povezani sa narkokartelom "Tito i Dino".
Među mjere zabrane, između ostalog, spada zabrana napuštanja mjesta boravišta, odnosno kretanje im se ograničava isključivo na navedene Kantone u kojima osumnjičeni imaju prijavljeno mjesto prebivališta.
Oduzimaju se putne ispave
Ukoliko je hitno potrebno da napuste mjesto boravišta, osumnjičeni se mogu obratiti Sudu s obrazloženim zahtjevom, o kojem će Sud odlučiti u svakom konkretnom slučaju.
Naređuje se privremeno oduzimanje svih putnih isprava osumnjičenima te povremeno javljanje u nadležne policijske stanice.
Zabranjeno je i sastajanje i komuniciranje spomenute trojke s određenim osobama i to sa saosumnjičenim (Adnan Smajlović, Sančez Jukić i Aida Halać, međusobno), kao i sa Boškom Jerkovićem, Dženisom Kadrićem, Ibrom Miladinom, Draženom Čobovićem, Adnom Helić, Tarikom Zulovićem, Harisom Behramom, Nedžadom Sujlevićem, Mirsadom Skopakom, Makom Šemšićem, Elmirom Sarićem, Smailom Šikalom, Husmirom Gabeljićem, Fatihom Kolom, Almirom Serdarevićem, Suvadom Sačićem, Mustafom Selmanovićem, Vahidinom Munjićem, Senadom Kadićem, Adinom Ćatićem, Emirom Druškićem, Seadom Preljevićem, Davorom Curlom, Gordanom Memijom i Edinom Kačarem te približavanje istima na udaljenost ispod 50 metara.
Kao što smo naveli, Sud je odluke donio nakon što je Tužilaštvo BiH 3. oktobra dostavilo Sudu BiH prijedlog za ukidanje pritvora te određivanje mjera zabrane prema osumnjičenim Adnanu Smajloviću, Sančezu Jukiću i Aidi Halać.
Terete se i za pranje novca
Za njih troje, navodi Tužilaštvo, postoji osnovana sumnja da su počinili krivično djelo organizovani kriminal i pranje novca.
Između ostalog, navedeno je da je Uprava policije Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo Tužilaštvu BiH, u skladu sa važećim protokolima o saradnji sa Tužilaštvom BiH, EUROPOL-om i Direkcijom za koordinaciju policijskih tijela u BiH, dostavila u prethodnom periodu više analiza PIN-ova Sky ecc komunikacija za više korisnika.
Ti korisnici su, kako navodi Tužilaštvo, identificirani kao Haris Behram, Mirsad Skopak, Fatih Kol, Smail Šikalo, Aida Halać, Ibro Miladin, Suvad Sašić, Dražen Čobović.
Tu je i analiza PIN-ova Sky ecc komunikacija za korisnike koji su tom identifikovani kao Boško Jerković, Medin Skopak, Adnan Smajlović, David Cufaj, kao Dženis Kadrić, Adnan Smajlović i Tarik Zulović.
Tužilaštvo tvrdi da su u materijalima izdvojene komunikacije koje ukazuju na postojanje osnova sumnje da su počinjena određena krivična djela.
Tužilaštvo se, obrazlažući osnovanu sumnju, detaljno osvrnulo na radnje izvršenja krivičnih djela po deset tačaka.
Moguće uspješno voditi postupak
Sud je, kako se navodi u rješenju o određivanju mjera zabrane za Smajlovića, Jukića i Halać, utvrdio da je Tužilaštvo BiH predložilo da se ukine mjera pritvora prema osumnjičenim.
U prijedlogu je navedeno da je, u ovom momentu, a nakon prikupljenih novih informacija, određivanjem predloženih mjera zabrane moguće osigurati prisustvo osumnjičenih u krivičnom postupku, kao i uspješno vođenje postupka,
Dodaje se da bi se izricanjem predloženih mjera zabrane dovoljno zaštitili ciljevi istrage, a u isto vrijeme bi se u najvećoj mjeri zaštitila i prava osumnjičenih.
Sud je na osnovu toga zaključio da su se u ovom momentu ostvarili razlozi za ukidanje mjere pritvora koji je isticao 19. oktobra 2024. godine te izrekao predložene mjere zabrane kao zamjenu za pritvor.
Branioci osumnjičenih su se u svom izjašnjenju saglasili sa predloženim mjerama te nisu tražili održavanje ročišta.