Pomoć Evropske unije se pokazala odmah nakon razornih poplava, kada je na zahtjev Bosne i Hercegovine aktiviran Evropski mehanizam za civilnu zaštitu, kazao je Davor Ivo Stier, predsjednik Delegacije Evropskog parlamenta za BiH i Kosovo, za Federalnu televiziju.
"I već su raspoređeni timovi tamo gdje je najpotrebnije. Ali uz to ide, naravno, i aktivacija Fonda solidarnosti.
Sanirati materijalnu štetu
To znači da nakon što je postala zemlja kandidat za Evropsku uniju, Bosna i Hercegovina sad ima pravo, kao što je to imala i Hrvatska, nakon razornog potresa u Zagrebu, ili zemlje Srednje Evrope prije nekoliko sedmica, nakon poplava u Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, Austriji, da aktivira Fond solidarnosti kako bi se iz tog fonda mogao finansirati kompletan oporavak i sanirati materijalna šteta“, pojasnio je on.
Bosna i Hercegovina nije sama, može računati i na pomoć Evropske unije, poručio je hrvatski europaralmentarac.
Govorio je i o dinamici približavanja naše zemlje Evropskoj uniji, kazavši da "postati kandidat, ima već sada neke benefite":
„Kao što vidimo prije toga nije se mogao koristiti Fond solidarnosti, sada je to moguće. Međutim, mora se ići i dalje. Ova Delegacija Evropskog parlamenta će u tom pogledu uvijek biti na raspolaganju i pomoći da se ispune svi potrebni uvjeti, da budemo potpora. Naravno, moraju lideri u BiH donijeti te odluke, ali mi ćemo biti tu da ih potaknemo".
Naglasio je da 'ne smijemo zaboraviti na nedovršen posao na Zapadnom Balkanu, a pogotovo ovdje u BiH.
"Mora se učiniti i još jedan korak dalje. Ne smijemo odustati od tih uvjeta i to je jasno, ali mora se isto gledati i na neki način sa te geopolitičke razine.
Izborni proves
BiH je u interesu ući u EU, ali i EU je u interesu da BiH ide dalje, i prema tome moramo i s određenom dozom pragmatizma.
Ne odustajući od tih uvjeta, ali imajući u vidu da moramo biti uz Bosnu i Hercegovinu, pogotovo u ovim ključnim trenucima. To će biti naša zadaća kao Delegacije Evropskog parlamenta“, rekao je Stier.
Govoreći o tome kako je protekao izborni proces u našoj zemlji, istakao je da su odluke koje je donio visoki predstavnik za veću transparentnost bile pozitivne.
„One su se sada koristile u nekim pilot projektima, testno. Mislim da se sad mora raditi da se te odluke prošire na svim biračkim mjestima na sljedećim izborima.
Ima pitanja koje se moraju još adresirati što se tiče i finansiranja političke kampanje. Ono što je važno je naglasiti da je tu i civilno društvo odradilo svoj dio posla.
Mislim da su i nevladine udruge koje su s te strane nagledale proces, isto tako dale doprinos za transparentnost izbornog procesa u BiH“, zaključio je Stier.