Vijeće ministara Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici u Sarajevu zadužilo je Ministarstvo sigurnosti BiH da do naredne sjednice pripremi kompletnu informaciju o Zoranu Galiću, odbjeglom zamjeniku direktora Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), i da tu informaciju sačini u saradnji s Ministarstvom pravde i Uredom za zakonodavstvo.
Na ovaj način nije prihvaćena inicijativa SIPA-e za rješavanje radno-pravnog statusa Zorana Galića, koja se našla na dnevnom redu današnje sjednice.
Traži se nova informacija
Naime, u toj inicijativi, koju je potpisao direktor SIPA-e Darko Ćulum, traženo je da se Galić "razriješi dužnosti na lični zahtjev“.
U SIPA-i smatraju da je to "najbezbolniji" način da Galić bude smijenjen s mjesta zamjenika direktora SIPA-e.
No, ovaj prijedlog korespondira s onim HDZ-a BiH, čiji se ministri u Vijeću ministara BiH mjesecima protive da Galić bude smijenjen, uprkos tome što je riječ o čovjeku koji je osumnjičen za teška krivična djela i u bjekstvu je.
Kako saznaje Raport, ministri Trojke insistirali su na tome da informaciju o rješavanju statusa Zorana Galića, ne može dostavljati SIPA, jer Vijeće ministara BiH imenuje i razrješava čelnike policijskih agencija na prijedlog Ministarstva sigurnosti koje je nadležno da o tome dostavi informaciju, što je u konačnici i usvojeno.
Također, prema Raportovim saznanjima ministar odbrane BiH Zukan Helez insistirao je da Ured za zakonodavstvo i nadležna ministarstva moraju pri iznalasku razrješenja Galića voditi računa o tome da odluka bude u skladu sa zakonom.
Teražio je Helez da se vodi računa o tome da je riječ o bjeguncu od pravosuđa BiH, te da predložena rješenja onemoguće Galiću ostvarenje bilo kakvih benefita ili eventualnu naplatu nekih potraživanja sudskim putem.
Pomagači i dalje nepoznati
U informaciji koju je dostavila SIPA Vijeću ministara BiH navedeno je da su Galiću od 8. jula obustavljena sva primanja i da njegovim razrješenjem ne bi došlo do isplate bilo kakvog novca, uključujući otpremninu.
Najnovijim zaključkom produžava se „sapunica“ u vezi s Galićem koja traje od 8. jula ove godine, kada je on pobjegao u Hrvatsku uoči hapšenja koje je trebala provesti SIPA.
Galić je osumnjičen za teška krivična djela zloupotrebe položaja u vrijeme dok je bio direktor Granične policije BiH.
Iako je Tužilaštvo BiH još 9. jula ove godine objavilo da se vodi istraga i o NN licima koja su dojavila Galiću informaciju o hapšenju, do danas se ne zna šta je Tužilaštvo BiH uradilo u pronalasku te osobe ili više njih i rade li možda ta lica nesmetano još uvijek u SIPA-i ili u Tužilaštvu BiH, odakle je informacija o istrazi o Galiću i mogla „procuriti“.