„Održivi razvoj nije opcija, već obaveza prema budućim generacijama. Pritom, ne govorimo samo o zaštiti okoliša, već i o ekonomskom rastu i socijalnoj pravdi. Kako se svijet suočava s izazovima klimatskih promjena, kompanije koje ne prepoznaju važnost održivosti neće moći dugoročno opstati," istaknula je generalna direktorica kompanije RCB Nanotehnologija Hanadi Džabić na konferenciji „Izgradimo održivu BiH,” Međunarodne akademije održivog razvoja i Privredne komore FBIH u Sarajevu.
RCB Nanotehnologija se, prema riječima direktorice, može pohvaliti jedinstvenim cirkularnim poslovnim modelom, u potpuno prilagođenim održivom poslovanju i karbonski neutralnim. „Ideja čišćenja carbon blacka koja je pretvorena u patent prije pet godina u saradnji sa Fraunhofer institutom iz Njemačke vođena je ESG načelima,” dodala je Džabić.
Džabić je uvjerena da budućnost industrije leži u održivosti. Proizvođači u automobilskoj industriji već su se obavezali da do 2050. godine razviju potpuno održivu automobilsku gumu, a ova kompanija igra ključnu ulogu u tom procesu sa svojim proizvodom. „Naš obnovljeni carbon black bit će ključni faktor u ostvarenju tih ciljeva,“ istaknula je Džabić.
Za Džabić, BiH nije slučajno odabrana kao sjedište ove kompanije. U bivšem industrijskom pogonu TAS-a u Vogošći, nekada simbolu industrijske moći sada je pokrenuta nova industrijska era. „Ovo je simboličan početak jedne nove, održive industrijske ere i naš direktan doprinos razvoju i primjeni ESG načela u BIH,“ kazala je Džabić.
RCB Nanotehnologija ima ambiciozne planove – cilj im je otvoriti od 30 do 50 fabrika širom svijeta u narednih deset godina. S ovim kapacitetima, planiraju zadovoljiti 5% globalne godišnje potrebe za carbon blackom, čime će značajno smanjiti upotrebu fosilnih goriva i emisiju štetnih gasova. Dodatno, kompanija planira osnivanje centra za istraživanje i razvoj u Vogošći, gdje će se edukovati osoblje koje će raditi u njihovim pogonima širom svijeta, u Americi, Aziji i Evropi. „Budući da je riječ o novoj i jedinstvenoj tehnologiji na svijetu, bit će nam potreban najveći stepen standardizacije za obuku osoblja, kako bi se osigurao kvalitet proizvodnje,” zaključila je Džabić.
Konferencija „Izgradimo održivu BiH“ održana je pod pokroviteljstvom predsjednice Federacije BiH Lidije Bradara, ministrice okoliša i turizma prof.dr. Nasihe Pozder, te dopredsjednika Republike Srpske dr. Davora Pranjića.