Kineski istraživači sa Univerziteta u Šangaju kažu da su ostvarili pomak ka razbijanju vojnog šifrovanja – uz pomoć kvantnog računara.
Istraživači u nedavno objavljenom radu tvrde da su bili u mogućnosti da iskoriste jedan od D-Wave kvantnih računara za napad na Substitution-Permutation Networks (SPN-ove), klasične algoritme kriptografije koji se koriste u široko rasprostranjenim standardima šifrovanja.
Kako izvještava Tom's Hardware, rad opisuje dvije različite metodologije, obje ukorijenjene u D-Wave kvantnom algoritmu.
SPN-ovi se koriste u algoritmima koji imaju zadatak da zaštite osjetljive institucije, uključujući vojsku i banke.
To znači da, ako su tvrdnje istraživača tačne, njihovo otkriće može da natjera institucije da preispitaju svoje mere cyber sigurnosti, prenosi Futurism.
Stručnjaci su dugo upozoravali da bi kvantni računari, koji rade na drugačiji način od konvencionalnih, uskoro mogli da razbiju standarde šifrovanja koji čuvaju visoko povjerljive informacije od očiju hakera.
Najnovije istraživanje sugerira da tehnologija napreduje upravo ka takvoj mogućnosti.
Prema radu istraživača-hakera, njihovi nalazi pokazuju "prvi put da je pravi kvantni računar predstavljao stvarnu i značajnu prijetnju višestrukim SPN strukturiranim algoritmima koji se danas koriste", kako citira The South China Morning Post.
Detalji o tehnikama koje su hakeri koristili ostaju prilično nejasni. Kvantno potpomognuti napadi su također primijenjeni na mnogo kraći ključ za šifrovanje nego što se obično koristi u stvarnom svijetu.
To znači da su navodni nalazi, u najboljem slučaju, obećavajući, ali još uvek predstavljaju teoretski početak za razbijanje ovih algoritama u stvarnosti.
Analize ovog istraživanja mogu da pomognu u pojačavanju provjere efikasnosti modernih tehnika šifrovanja, kao i da ojačaju napore da se osmisle kriptografski standardi budućnosti.