Prinčevska ostrva, skriveni dragulji Istanbula, nude ugodne jesenjske aktivnosti. Dok jesen otkriva smeđe nijanse među jarkim bojama metropole, toplo i sunčano vrijeme stvara savršenu priliku za istraživanje mirnog arhipelaga na azijskoj strani.
Istanbulska ostrva, spoj prirodne ljepote i kulturnog naslijeđa, pružaju idiličan bijeg, bilo da tražite umirujuće utočište ili želite provesti dan u istraživanju.
Prinčevska ostrva dobila su ime u periodu Istočnog Rimskog Carstva, kada su članovi dinastije, poput prinčeva, bili protjerivani na njih. Danas ova ostrva predstavljaju utočište s bogatim pejzažima i zanimljivom arhitekturom, uključujući vile i crkve koje oslikavaju multikulturalno društvo grada. Osim toga, korištenje isključivo električnih vozila na ulicama bez gužvi, čini ih privlačnijima i lokalnom stanovništvu i turistima.
Arhipelag se sastoji od devet prelijepih ostrva, a najposjećenija su Buyukada, Heybeliada, Burgazada i Kinaliada. Opuštena vožnja trajektom, koja kreće s obje strane grada, pruža impresivne poglede na Bosfor i započinje vaše putovanje ka ostrvima. Istraživanje ovog skrivenog raja usred Mramornog mora je jednostavno: prošetajte šarmantnim ulicama ili iznajmite bicikl.
Divite se slikovitim kućama, zanimljivoj arhitekturi, bujnom zelenilu i pogledima na more. Uživajte u lokalnim specijalitetima turske kuhinje u restoranima uz obalu, koji nude svježu ribu i mezu (predjela), uz rakiju ili regionalna vina.
Buyukada, što znači "veliko ostrvo" na turskom, najveće je među Prinčevskim ostrvima. Iako se nalazi blizu Istanbula, atmosfera je potpuno drugačija. Poznata sahat-kula dočekuje vas odmah nakon silaska s trajekta. Iznajmite bicikl i krenite niz ulice sa šarmantnim vilama koje mirišu na bugenviliju. Da biste doživjeli najbolji zalazak sunca, posjetite crkvu Aya Yorgi na Yucetepeu, najvišem brdu ostrva, do kojeg vodi strma staza. Ostale atrakcije uključuju Muzej Prinčevskih ostrva, kuću turskog pisca Resata Nuri Guntekina i Adakule, koja služi kao vatrogasna kula ostrva. Nakon nedavnih restauracija, mnoge historijske građevine počele su funkcionirati kao kulturni i umjetnički centri, organizirajući razne zanimljive događaje.
Heybeliada, drugo najveće i najzelenije ostrvo Istanbula, nazvana je po svom izgledu koji podsjeća na bisage. Ovo ostrvo predstavlja jedan od najboljih primjera raznolike zajednice koja živi u miru i harmoniji. Zbog toga su manastir Aya Yorgi na litici, sinagoga Bet Yaakov i crkva Aya Nikola atrakcije koje ne smijete propustiti. Za građane Istanbula, Heybeliada je dugo bila omiljeno mjesto za odmor u hladu velikog drveća, okupljanje s prijateljima u historijskoj mejhani (lokalnoj taverni), uživanje u rijetkim ribljim jelima pripremljenim po starim receptima i divljenje šarmantnim kućama uz sladoled u ruci. Osim što budi osjećaj nostalgije i mira, prirodna ljepota Heybeliade je izuzetno privlačna – a najbolje mjesto za istraživanje je, bez sumnje, park prirode Degirmenburnu.
Burgazada, treće najveće ostrvo Prinčevskih ostrva, možda je najmirnije u arhipelagu. Posjetitelje dočekuju impresivne vile, manastiri i slikovita ljepota. Za razliku od drugih ostrva, Burgazada ima samo jedno brdo. Bayrak Tepe i ruševine manastira Hristos na ovom brdu trebaju biti prve atrakcije koje ćete posjetiti. Nakon toga, možete obići kuću Saita Faika Abasıyanıka, jednog od najvažnijih pisaca turske književnosti, koja je sada muzej. Ostale važne znamenitosti ostrva su crkva Ana Yani i manastir Aya Yorgi Garibi.
Kinaliada, kao najbliže ostrvo Istanbulu, idealno je mjesto za bijeg i miran odmor. Ime je dobilo po crvenkastoj zemlji koja podsjeća na kanu. Istraživanje ostrva je jednostavno, a nezaobilazne atrakcije uključuju crkvu Surp Krikor Lusavoric. Obilazak traje samo pola sata, čak i do najdalje tačke. Šarm ostrva ogleda se u malim stvarima – skromnim knjižarama, šarmantnim kafićima i šetalištima uz obalu, koja su idealna za posmatranje zalaska sunca. Ne propustite priliku da posjetite lokalne slastičarne i probate jedinstvene delicije ostrva ili da prošetate i posjetite male zanatske trgovine rukotvorina i suvenira.