Pretpostavljam da će Cvijanović pokrenuti proceduru preglasavanja u Narodnoj skupštini Republike Srpske jer ima pravo na to, po zakonu. Ako to ne pokrene, onda će biti jasno da je krenuo proces zaokreta politike Dodika zbog trgovine i situacije u kojoj se nalazi. Ako pokrene, onda je jasno šta će biti ishod: NSRS će to blokirati i taj zakon će propasti, kao i mnogi zakoni koji se predlažu samo za račun nekih populističkih poena, kazao je za BHT1 poslanik SDS-a u Parlamentu Bosne i Hercegovine Mladen Bosić, komentarišući današnju odluku Predsjedništva BiH kojom je usvojen Prijedlog zakona o državnoj imovini.
Bosić se osvrnuo i na za danas najavljeni, pa otkazani sastanak koalcije na državnom nivou.
"U suštini ovo je nastavak blokade koji traje zadnjih pet-šest godina, prije svega Parlamenta i funkcionisanja Savjeta ministara BiH, a da se to ne kaže javno", smatra on.
"Pravi se privid kao da nešto funkcioniše, a u stvari sve je u blokadi i svi imaju svoje ranije postavljene agende i ciljeve. Ne odustaju od toga, nema zajedničkog dogovora oko bilo čega. Ja sam bio fasciniran kad sam slušao u Savjetu Evrope kada govore o Bosni i Hercegovini, kao, sad je krenulo, sad to ide, sad su to novi ljudi... U stvari, to su isti ljudi, promijenila se Trojka koja se uklopila u to kao slabiji partner, u odnosu na koaliciju SNSD-a i HDZ-a i nije niko ni mogao očekivati da će to krenuti nekim drugim putem", kazao je Bosić.
Bosić smatra da Evropska unija nije naivna i da oni znaju šta se ovdje dešava "ali su imali potrebu da upakuju i Bosnu i Hercegovinu u ovaj paket pristupa Evropskoj uniji jer bi ona jedina ostala na peronu".
"Onda su morali naći razlog zašto to rade, iako je i njima bilo jasno da ništa vlast nije uradila i da nije pokazala neku naročitu želju da uradi ono što je bio njen zadatak. Mislim da je tu veliku ulogu odigrala hrvatska diplomatija u Evropskoj uniji koja je insistirala na tome i onda još jedan krug zemalja koje su to podržale", mišljenja je Bosić.
On je komentarisao i odnos snaga u vladajućoj koaliciji, te ko je dobitnik, a ko gubitnik na upravo održanim izborima.
"Mislim da oni, s obzirom na protekle izbore, mogu da kažu da su opet uspjeli da dizanjem tenzija i međusobnim svađama u dovoljnoj mjeri homogenizuju narod da i na ovim lokalnim izborima dobiju najviše glasova iz svog nacionalnog korpusa. Znači, ta stara taktika dizanja tenzija, pravljenja kriza je, čini mi se, i ovaj put doprinijela ovom izbornom rezultatu. Pošto su svi svjesni da tako ide, ne mislim da išta misle mijenjati u tome. Ovo će se nastaviti i dalje", ocijenio je, dodajući da je od početka bilo jasno ko je u koaliciji mlađi, a ko stariji partner.
"HDZ i SNSD nisu skrivali u tom trenutku svoju čvrstu, betonsku koaliciju i u tu kombinaciju je ušla Trojka koja mora biti u takvim odnosima slabiji partner. Sada se, možda, malo mijenjaju ti odnosi između SNSD-a i HDZ-a, možda to više nije na tako čvrstom nivou kao što je bilo. Pretpostavljam da je to pod uticajem i pritiskom na Čovića i od strane, prije svega, Hrvatske odnosno HDZ-a Hrvatske, pa i ovih uticaja koji idu iz Evropske unije oko tog odnosa. Čini mi se da HDZ stvara sliku kako to više nije ona vrsta ljubavi i monolitnosti kao što je bila. Ali, u suštini, mislim da se ništa ne mijenja", smatra Bosić.
Govoreći o činjenici da je država ostala bez sredstava iz Plana rasta, Bosić kaže da je Bosna i Hercegovina "po svim kriterijima zadnja po svemu".
"Nisu uradili ni ove jednostavne zadatke koje su im postavili. Bosna i Hercegovina je država koja ima, praktično, zamrznutu krizu. Ta država nije razriješila neke svoje važne unutrašnje odnose oko konsenzusa postojanja i funkcionisanja i to se u nedogled odgađa. Mislim da niko ne želi da otvori taj paket suštine jer se boji šta će izaći na kraju iz toga i mi tako tavorimo u blatu očekujući da će se nešto desiti i da će doći neki novi ljudi koji će postaviti neke drugačije političke prioritete. To se ne dešava i ne vidim da se nazire bilo kakav izlaz", zaključio je on.