Čelnici zemalja BRICS-a, uključujući kineskog predsjednika Xi Jinpinga, indijskog premijera Narendru Modija i ruskog predsjednika Vladimira Putina, pozvali su u srijedu na prekid vatre u Pojasu Gaze i nagovijestili uspostavu vlastitog sustava za prekogranična plaćanja, a Ukrajinu su u završnoj izjavi spomenuli samo jednom
BRICS, ideja koja je potekla iz Goldman Sachsa prije dva desetljeća opisujući rastući gospodarski utjecaj Kine i drugih tržišta u nastajanju, sada je skupina koja obuhvaća 45 posto svjetskog stanovništva i stvara 35 posto globalnog BDP-a.
Zajednička izjava
Završna izjava samita BRICS-a u Kazanju u Tatarstanu na 43 stranice dotiče se tema od geopolitike i narkotika do umjetne inteligencije i čak zaštite velikih mačaka, ali u nekim važnim pitanjima manjkaju pojedinosti.
Budući da je pod do sada najstrožim zapadnim sankcijama zbog rata u Ukrajini, Moskva je jako oprezna da ne otkrije previše pojedinosti o svojim financijskim i trgovinskim odnosima strahujući od još više američkih sankcija.
Međutim, u zajedničkoj izjavi vidi se da je postignut slab napredak u uspostavi alternativnog sustava plaćanja, koji bi, kako se nadaju neke članice, mogao pomoći u financiranju transakcija između zemalja članica BRICS-a. Dolar nije spomenut.
"Suglasili smo se da ćemo razgovarati i razmotriti izvedivost uspostave neovisne infrastrukture za prekogranična poravnanja i depozitara, BRICS Clear, inicijativu koja će nadopuniti postojeću infrastrukturu financijskog tržišta, kao i neovisan mehanizam BRICS-a za reosiguranja", navodi se u izjavi.
"Zadužujemo ministre financija i guvernere centralnih banaka da, prema potrebi, nastave razmatrati pitanje lokalnih valuta, instrumenata plaćanja i platformi i izvijeste nas o tome do idućeg predsjedništva."
Najstrože formulacije rezervirane su za Bliski istok.
BRICS je pozvao na prekid vatre u Pojasu Gaze i na Zapadnoj obali i osudio izraelske "napade na humanitarne operacije, objekte, osoblje i točke za distribuciju."
Ukrajina je spomenuta samo jednom.
"Podsjećamo na naša nacionalna stajališta koja se odnose na situaciju u i oko Ukrajine kako su izražena na odgovarajućim forumima", navodi se u izjavi.
"S uvažavanjem primamo na znanje relevantne prijedloge za posredovanje i pomoć, u cilju mirnog rješenja sukoba putem dijaloga i diplomacije."
Širenje BRICS-a
Kraticu BRICS osmislio je 2001. tadašnji glavni ekonomist Goldman Sachsa Jim O'Neill u istraživačkom radu u kojem je istaknut golem potencijal za rast Brazila, Rusije, Indije i Kine u ovom stoljeću.
BRICS su 2009. osnovali Brazil, Rusija, Indija i Kina, a 2010. pridružila im se Južnoafrička Republika. Ove godine pridružili su im se Etiopija, Iran, Egipat i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Čelnici su istaknuli da će nastojati nastaviti razvijati institucije BRICS-a, ali nisu se jasno izjasnili hoće li BRICS biti proširen.
Putin je rekao da je više od 30 zemalja izrazilo interes da se pridruži BRICS-u, ali i da je važno pronaći ravnotežu u mogućem proširenju.
Samit u Kazanju odvija u sjeni rata u Ukrajini
Modi je Putinu javno rekao da želi mir u Ukrajini. Xi je razgovarao o ratu u Ukrajini s Putinom iza zatvorenih vrata. Kina i Indija kupuju oko 90 posto ruske nafte. Rusija je drugi najveći svjetski izvoznik nafte.
Rusija kontrolira oko petine Ukrajine i napreduje na bojištu. Krim je anketirala 2014. i kontrolira oko 80 posto Donbasa - industrijske regije koja obuhvaća Donjecku i Luhansku oblast - te više od 70 posto Zaporiške i Hersonske oblasti.
Putin tvrdi da su to sada dijelovi Rusije koje ne želi prepustiti Kijevu te traži da budu uvaženi dugoročni ruski sigurnosni interesi u Europi.
Kina i Brazil nastoje u UN-u prikupiti potporu zemalja u razvoju za primirje. Ukrajina tvrdi da rade po nalogu Moskve.
Putin je rekao da bi prijedlozi Kine i Brazila mogli biti osnova za okončanje rata.