Britanski kralj Charles izjavio je u petak da bi Commonwealth trebao priznati svoju "bolnu historiju", dok afričke i karipske zemlje nastavljaju zagovarati odštetu za ulogu njegove zemlje u transatlantskoj trgovini robljem.
Predstavnici 56 zemalja, većina s korijenima u britanskom carstvu, sudjeluju na sastanku šefova vlada Commonwealtha (CHOGM) koji je počeo u ponedjeljak u Samoi, a ropstvo i prijetnja klimatskih promjena pojavili su se kao glavne teme.
"Slušajući ljude širom Commonwealtha, uviđam kako najbolniji aspekti naše prošlosti i dalje odjekuju", kazao je Charles u govoru na samitu.
"Od vitalnog je značaja, stoga, da razumijemo našu istoriju, kako bi nas to vodilo prema donošenju pravih izbora u budućnosti", kazao je.
Zahtjev da Britanija plati odštetu ili na neki drugi način nadoknadi štetu za transatlantsko ropstvo je dugotrajan, ali je nedavno dobio na snazi u cijelom svijetu, posebno među Karipskom zajednicom (CARICOM) i Afričkom unijom.
King Charles: 'I understand from listening to people across the Commonwealth how the most painful aspects of our past continue to resonate. It is vital therefore that we understand our history, to guide us to make the right choices in the future'https://t.co/6KLeP4jTpq pic.twitter.com/7MT9bwWvcG
— Sky News (@SkyNews) October 24, 2024
Protivnici plaćanja odštete kažu da zemlje ne bi trebale biti odgovorne za istorijske nepravde, dok oni koji ga podržavaju tvrde da je nasljeđe ropstva dovelo do goleme i uporne rasne nejednakosti danas.
Britanski premijer Kier Starme izjavio je u ponedjeljak da će njegova zemlja poslušati one države koje žele raspravljati o tom pitanju na samitu, ali je isključio mogućnost izvinjenja zbog istorijske uloge zemlje u trgovini.
Ministar vanjskih poslova Bahama Frederick Mitchell izjavio je u četvrtak za BBC da nacrt zaključka samita, koji bi trebao biti objavljen u subotu, sadrži paragrafe koji pozivaju na raspravu o reparacijama.
Od 15. do 19. stoljeća najmanje 12,5 miliona Afrikanaca je oteto i nasilno odvedeno evropskim brodovima i trgovcima te prodano kao robovi.
Oni koji su preživjeli brutalna putovanja završili su radeći na plantažama u nehumanim uslovima u Americi, dok su drugi profitirali od njihovog rada.
"Pokazali smo neuporedivu sposobnost da prevaziđemo bolnu istoriju koja nas je okupila i sjedimo zajedno kao ravnopravni 75 godina", izjavila je na samitu glavna sekretarka Commonwealtha, barunica Patricia Scotland, britanska diplomatkinja i pravnica rođena u Dominikanskoj Republici, prenosi Reuters.