Nabujala birokratija u Njemačkoj obeshrabruje ulaganja i tjera preduzeća da se sele u inostranstvo, upozorava ekonomski institut Ifo pozivajući se na sopstvenu studiju.
Vodeći njemački institut je u petak saopštio da se 91 posto među 1.763 anketiranih firmi žalilo na povećanje birokratskog opterećenja u prethodne dvije godine.
Među industrijskim kompanijama taj udio je čak 91 odsto, prenosi "Dpa".
Skoro polovina, 46 odsto, firmi je u posljednje dvije godine zbog prekomjerne birokratije odložila neko planirano ulaganje, a skoro petina, 18 odsto, da istim povodom razmatra preseljenje iz Njemačke.
Ifo godišnju studiju od 2017. priprema za Fondaciju za porodični biznis.
Mnogim firmama posebno smeta Zakon o lancima snabdijevanja iz prošle godine, koji nameće poštovanje ljudskih prava i ekoloških standarda duž cijelog lanca proizvodnje.
Slično je sa skupim odobrenjima i komplikovanim poreskim sistemom Njemačke.
Studija ukazuje da podsticaj iseljenja iz Njemačke raste sa veličinom kompanije. Tako svaka četvrta firma sa najmanje 250 zaposlenih planira premještanje proizvodnje u neku drugu zemlju.
U istraživanju je učestvovalo i 57 najvećih porodičnih firmi u Njemačkoj, sa ukupno 403.000 zaposlenih i godišnjom prodajom većom od 90 milijardi evra.
Dvije od pet takvih kompanija razmatra mogućnost presjeljenja u inostranstvo