U Sarajevu bi danas trebala zasjedati Zajednička komisija Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine za nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA), potvrđeno je Raportu.
Sjednici bi trebao prisustvovati i direktor OSA BiH Almir Džuvo.
Na sjednici će se razgovarati o sigurnosnoj situaciji u BiH, naročito u svjetlu nedavnih informacija iz Moldavije o tome da je grupa moldavskih državljana obučavana u nelegalnim ruskim kampovima i u Bosni i Hercegovini.
Kako saznajemo, bit će govora i o terorističkom napadu u Bosanskoj Krupi u kojem je maloljetni E.S. prošle sedmice ubio jednog policajca, a drugog ranio, s aspekta aktivnosti OSA-e.
Tačka o kampovima za obuku bila je predviđena za razmatranje na sjednici ove komisije u prošli ponedjeljak.
Međutim, zbog nedostatka kvoruma sjednica nije održana, jer je od 12 članova Komisije tada došlo samo njih šest.
Očekuje se više informacija
Iako sjednica nije održana Ilija Cvitanović (HDZ1990), predsjedavajući Komisije, prije sedam dana je rekao da su on i članovi Komisije koji su se odazvali pozivu za sjednicu taj dan razgovarali s direktorom OSA-e Džuvom.
Cvitanović je tada u javnost iznio informacije da je OSA evidentirala u posljednjih nekoliko mjeseci više ulazaka sumnjivih osoba u BiH, te da se o tome vodi istraga.
Očekuje se da bi članovi Komisije danas mogli dobiti više informacija o tom slučaju, odnosno o tome ko su sumnjive osobe koje su ulazile u BiH, gdje su boravile, šta su radile i na čiji su poziv došle.
Prema ranijim medijskim saznanjima "sumnjive osobe" su dolazile iz Rusije.
Inače, Tužilaštvo BiH je prošle sedmice, nakon mjeseci šutnje, objavilo da je još u maju donijelo naredbu o neprovođenju istrage u vezi s prošlogodišnjim informacijama ministra odbrane BiH Zukana Heleza o saznanjima o ruskim kampovima za obuku na području bh. entiteta Republika Srpska.
Na koga konkretno Tužilaštvo BiH prebacuje odgovornost?
S druge strane, iz Tužilaštva BiH su naveli i da nema podataka o obukama u BiH za terorističke napade u Moldaviji, te da bi o tome "svoju riječ trebale da daju nadležne institucije iz oblasti bezbjednosti".
Iz ovog navoda Tužilaštva BiH ostaje nejasno jesu li provjeravane informacije iz moldavske policije i na koje to institucije "iz oblasti bezbjednosti" Državno tužilaštvo misli kada navodi da bi te institucije trebali dati "svoju riječ" o obukama Moldavaca u BiH.
S obzirom na to da Komisiju za nadzor nad radom OSA-e čini 12 parlamentaraca iz oba doma Parlamentarne skupštine nadati se da će ih danas biti dovoljno da bi sjednica mogla biti održana i da će pokazati dovoljno interesa da se kvalitetno pozabave i s informacijama o kampovima i drugim pitanjima za koje je nadležna OSA, a nad čijim radom nadzor vrši upravo ta parlamentarna komisija.
Jer, ta komisija je jedina nadležna i mjerodavna da vrši parlamentarni nadzor nad radom Obavještajno-sigurnosne agencije.
Parlamentarci, članovi te komisije, jedini imaju pravo da ispitaju i provjere da li je OSA uradila sve što se od Agencije očekuje kada je u pitanju dio njenog posla u oblasti zaštite sigurnosti i države i građana.