Okrugli stol čiji je cilj bio detaljno analizirati i unaprijediti saradnju između roditelja djece s poteškoćama i relevantnih institucija, kao i identificirati ključne izazove i mogućnosti za poboljšanje postojećih usluga rane intervencije održan je u ponedjeljak u Mostaru.
Okrugli stol je organiziran u okviru projekta "Podrška koju trebam – poboljšanje usluga rane intervencije kroz saradnju nevladinih organizacija i institucija".
Događaj je okupio predstavnike institucija nadležnih za pružanje usluga rane intervencije.
Predsjednik Udruženja za Down sindrom Mostar Igor Ledić smatra da su već dugi niz godina osobe s Down sindromom i osobe s intelektualnim teškoćama marginaliziranje od strane institucija koje pružaju usluge rane intervencije.
"O ranoj intervenciji se malo govori i to je problem koji se vuče već dugi niz godina bez nekog sustavnog rješenja. Mi smo kao Udruga odgovorni da potičemo institucije da rade na rješavanju tih problema. Rana intervencija je temelj napretka dijeta s intelektualnim teškoćama. Bez rane intervencije ta će djeca, definitivno, na kraju ostati socijalni slučajevi, neće moći biti korisni na tržištu rada i neće biti sposobni za život. To je jedan temelj bez kojeg ne mogu napredovati", naglasio je Ledić.
Istaknuo je kako je cilj okrug stola analizirati i unaprijediti suradnju između roditelja djece s intelektualnim teškoćama i institucijama koje skrbe i pružaju usluge rane intervencije, ali isto tako, da se vide koji su to izazovi i mogućnosti poboljšanja usluga rane intervencije.
Projekt je odličan, mišljenja je Ledić, rekavši da je velik problem i to što su roditelji izgubili povjerenje u institucije koje pružaju usluge.
Zbog toga je, kako kaže, generalni cilj projekta vraćanje povjerenja roditelja prema institucijama koje skrbe o djeci s Down sindromom i djeci s invaliditetom.
Projekt je implementiran zahvaljujući podršci Mreže za izgradnju mira kroz USAID Snaga lokalnog/Podrška lokalnim resursnim organizacijama (LRO/A), LDA Mostar i Uredu predsjednice Vlade HNK.