Kuća ljudskih prava Banja Luka upozorava da su sutra na dnevnom redom 11. redovne sjednice Narodne skupštine RS predviđene sporne izmjene dva zakonska akta čije bi eventualno usvajanje predstavljalo korak unazad u zaštiti ljudskih prava i demokratije te ih smatra neprihvatljivim. Radi se o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Republike Srpske i Prijedlogu zakona o izmjeni Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u Republici Srpskoj.
"Predložene izmjene Krivičnog zakonika, kojima se uklanja termin 'rodni identitet' sa liste izričito zaštićenih karakteristika, predstavljaju ozbiljan udarac na pravnu zaštitu ranjivih grupa", ocjenjuju iz Kuće ljudskih prava Banja Luka.
Ističu da uklanjanje rodnog identiteta iz Krivičnog zakonika smanjuje opseg pravne zaštite, otvara mogućnost za diskriminaciju i umanjuje izglede da se adekvatno sankcionišu zločini iz mržnje prema osobama različitog rodnog identiteta.
"Činjenica da su predložene izmjene u suprotnosti sa međunarodnim obavezama koje je preuzela Bosna i Hercegovina nije ni približno važna koliko negativni impakt na društvo Republike Srpske koji regresivna zakonska rješenja imaju cilj da proizvedu", navodi se u saopćenju.
Za predložene izmjene Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u Republici Srpskoj 'te krajnje indikativna činjenica da se zakon razmatra po hitnom postupku bez jasnog opravdanja,' navode da 'predstavljaju ozbiljno ugrožavanje demokratskog procesa i transparentnosti'.
"Tim izmjenama se predviđa da Narodna skupština Republike Srpske više neće imati uvid u godišnje izvještaje o zaštiti prijavitelja korupcije.
Time se slabi nadzorna uloga koju Narodna skupština ima nad radom vladinih i drugih javnih organa republičke uprave, što može dovesti do neograničene vlasti izvršne grane vlasti i dodatno opravdati nepovjerenje javnosti u borbu protiv korupcije", naglašeno je u saopćenju.
Kuća ljudskih prava Banja Luka u saopćenju za javnost poziva Narodnu skupštinu Republike Srpske da povuče s dnevnog reda predložene izmjene Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju i Krivičnog zakonika Republike Srpske i osigura da buduće izmjene zakona budu usklađene sa principima transparentnosti i odgovornosti te zaštite i promicanja ljudskih prava.
"Kuća ljudskih prava Banja Luka će nastaviti pratiti situaciju, pozivati na odgovornost i insistirati na zaštiti ljudskih prava i demokratskih načela", naglašavaju u saopćenju za javnost.