korak naprijed

Gasovod Zenica-Travnik, dužine oko 40 kilometara, predstavlja ključni infrastrukturni projekt

Stavljanje u funkciju gasovoda Zenica-Travnik predstavlja značajan iskorak za buduće korisnike prirodnog gasa, uključujući domaćinstva, industriju i javni sektor, jer im omogućava pristup ekološki prihvatljivijem izvoru energije - istaknuto je tokom sastanka federalnog ministra energije, rudarstva i industrije Vedrana Lakića  s premijerom Srednjobosanskog kantona (SBK) Tahirom Lendom.

Taj gasovod omogućava korištenje prirodnog gasa kao energetske alternative koja je znatno povoljnija za okoliš u poređenju s fosilnim gorivima. Trasa tog gasovoda prolazi kroz Zeničko-dobojski i Srednjobosanski kanton, omogućavajući gasifikaciju opština Busovača, Vitez, Novi Travnik i Travnik.

"Zajednički rad BH-Gasa, Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije i Vlade SBK u narednom periodu može rezultirati da ovaj dio BiH uskoro ostvari sve benefite gasa kao ekološkog energenta. Kompanija BH-Gas je, kroz sanaciju određenih nedostataka, osigurala tehničku spremnost gasovoda za prijem i početak upotrebe", izjavio je Lakić tokom sastanka s premijerom SBK Lendom, kojem su prisustvovali i članovi Uprave BH-Gasa kao i ministar privrede SBK.

Gasovod, dužine oko 40 kilometara, predstavlja ključni infrastrukturni projekt, a njegova realizacija označava prvu fazu planiranog povezivanja s Hrvatskom kroz projekt Južne interkonekcije. Tim tokom smanjila bi se ovisnost o samo jednom distributeru, što bi dodatno omogućilo gasifikaciju regija za koje je prirodni gas ekološki i ekonomski najpovoljnija opcija.

Premijer Lendo je istakao da Vlada SBK daje snažnu podršku gasikaciju SBK i da im je to jedan od prioriteta.

Izrazio je želju da se čim prije krene sa realizacijom projekta južne interkonekcije. Južna interkonekcija pod nadzorom BH-Gasa predstavlja garanciju energetske sigurnosti Federacije BiH, ali i cijele države.

" Drago mi je da je Vlada SBK prepoznala značaj ovog gasovoda i da će učiniti sve potrebno za razvoj distribucijske mreže i formiranje nadležnog preduzeća za prirodni gas.

Prirodni gas kao alternativa ‘prljavijim’ energentima predstavlja dobrodošao korak u procesu dekarbonizacije",  naglasio je Lakić, saopćeno je iz Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije.